top of page
Szukaj

Co to są znaki recyklingu i jak je odczytywać?

Zaktualizowano: 3 sty

Opakowania wykonane z różnych tworzyw muszą spełniać określone warunki. Takie zasady ustalane są przez przepisy krajowe, uchwalane przez Ministra Środowiska, unijne, a także międzynarodowe. Mają one w wyraźny sposób, poprzez oznaczenia, symbole czy też piktogramy określać, w jaki sposób zostały wyprodukowane, do czego można ich używać oraz gdzie je wyrzucić lub w jaki sposób zutylizować, kiedy już zostaną użyte. W tym artykule przedstawiamy oznaczenia recyklingu oraz inne symbole umieszczane na opakowaniach, a także tłumaczymy, co znaczą symbole.


Dlaczego opakowania z tworzyw sztucznych muszą mieć oznaczenia?


Wszystkie dyrektywy obowiązujące w tym obszarze, przede wszystkim mówi o jednym - jest sztywny zakaz przed fałszywymi oznaczeniami. To znaczy, że muszą one w prosty sposób informować o tym, z jakiego tworzywa zostało wykonane opakowanie. Nie można też w żadnym wypadku wprowadzać konsumentów w błąd.


Te oznaczenia są bardzo ważne z wielu powodów. Jednak najważniejszy z nich to po prostu bezpieczeństwo konsumentów. Zwłaszcza obecnie, bardzo silny jest trend ponownego wykorzystania opakowań już raz użytych. Jest to bardzo dobre z ekologicznego punktu widzenia, jednak nie zawsze jest tak, że opakowania nadają się do ponownego użycia. Przykładowo, nie wszystkie materiały opakowaniowe powinny mieć styczność z jedzeniem, ponieważ mogą je wystawić na działanie nieodpowiednich substancji.

Kolejnym powodem jest informacja, co zrobić z danym pojemnikiem lub produktem, kiedy zostanie użyty. Nie wszystkie pojemniki mogą zostać poddane recyklingu, a inne przeciwnie - nadają się nawet do kompostowania. Znak na opakowaniu, który bez wątpliwości wskazuje na to, gdzie można wyrzucić daną rzecz, pozwala na szybkie zorientowanie się w produkcie. Przykładowo, często kartonowe opakowania soków posiadają oznaczenie o dodatkowych materiałach, które zostały użyte, ponieważ najczęściej nie są jedynie z tektury.


To ma szczególne znaczenie w kwestii materiału użytego do produkcji opakowań, co wyjaśnimy w dalszej części artykułów.


Zobacz nasz artykuł o tym, jak ograniczyć plastik i jakie są funkcje opakowań.

znaki recyklingu

Torby bawełniane

Znak opakowania - poszczególne oznaczenia


Poszczególne oznaczenia znajdujące się na opakowaniach zależą od produkcji materiałów, z jakich zostały zrobione.


Znak "nadaje się do recyklingu"


Czyli znak złożony z trzech strzałek w kółku. Oznacza właśnie to, że takie opakowanie wykonane zostało z materiałów nadających się do recyklingu. Czyli innymi słowy, można je ponownie wykorzystać. Ten symbol często pojawia się na materiałach wykonanych z tworzyw sztucznych lub na przykład aluminium. Strzałki są w kierunku zgodnie ze wskazówkami zegara. Pod strzałkami czasami umieszczony zostaje napis, informujący o tym, jaki materiał został użyty do produkcji danego opakowania, najczęściej jest to PET, skrót literowy oznacza poli(tereftalan etylenu). Czasami, kiedy na przykład tylko część materiału pochodzi z recyklingu, w środku znaku może znaleźć się liczba, informująca właśnie o tym, jaki proc. materiału został wykorzystany ponownie.


Symbol recyklingu umieszczany jest często na paczkach, puszkach, pojemnikach, butelkach czy też kartonach i torbach. Jeśli są zrobione z papieru i czyste, możesz je wyrzucić do niebieskiego kosza na śmieci, natomiast jeśli są z zrobione z plastiku, aluminium (znak aluminium) lub z innego tworzywa sztucznego, powinny trafić do pojemnika żółtego.


Znak "nadaje się do kompostu"


Wstążka z listkiem, która jest umieszczana na opakowaniach, symbolizuje ich biodegradowalność i możliwość ich kompostowania. Czasami ten znak występuje w innych formach, ale zazwyczaj jest podpisany. To oznacza, że rozkładają się one w glebie, a przy tym nie wytwarzają, ani nie uwalniają szkodliwych substancji, które mogłyby przynieść szkodę dla środowiska. Te symbole świadczą również o tym, że produkty ekologiczne z tym symbolem mogą być kompostowane razem z odpadami organicznymi.


Na rynku dostępnych jest coraz więcej takich produktów. Mogą to być między innymi butelki do wody, torby, czy paczki z żywnością. Dostępne są również na przykład worki na śmiecie biodegradowalne, co jest dużym ułatwieniem, ponieważ plastikowych worków na śmieci nie powinno się wyrzucać do innych pojemników.


Natomiast kompostowalne odpady i śmieci możesz wyrzucić do worków na zielone odpady, czyli w kolorze brązowym. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest, jeśli ma się możliwość, posiadanie własnego, domowego kompostownika, w którym można spokojnie utylizować odpady nadające się do tego.


Sprawdź nasz artykuł o sposobach na ochronę środowiska: https://www.natura.slupsk.pl/post/jak-dbac-o-ziemie-sprawdz-sposoby.


Znak "zdatne do ponownego wykorzystania"


Dwie strzałki skierowane w przeciwne strony, to znak, że istnieje możliwość ponownego wykorzystania danego opakowania. Świadczy to też o tym, że po wykorzystaniu produktu, opakowanie wykonane z tego materiału nie jest odpadem, ponieważ nie traci swoich właściwości. Czyli aby produkt dostał ten znaczek, musi mieć możliwość użycia go jeszcze co najmniej dwukrotnie.


Takie opakowania powstają właśnie specjalnie z myślą o ich ponownym użyciu. Najczęściej taki symbol pojawia się na specjalnych pojemnikach, takich jak: puszki, pudełka, szklane opakowania, kanistry, czy nawet beczki i kontenery. Na takiej samej zasadzie działają butelki zwrotne, które oddaje się do sklepów spożywczych po zużyciu produktu. W szklanych pojemnikach można śmiało wielokrotnie przechowywać produkty.


Znak "zielony punkt"


To znak towarowy, na którym dwie strzałki w innych odcieniach zieleni tworzą koło. Przez kolorystykę, zdarza się, że jest mylony ze znakiem recyklingu. Jednak jego prawdziwe znaczenie, to informacja, że producent, który wyprodukował towar, przyczynił się dając wkład finansowy, do rozbudowania i funkcjonowania systemu odpadów. Może być umieszczony tak naprawdę na każdego rodzaju opakowaniach, ponieważ rodzaj materiału nie ma tu żadnego znaczenia. Symbol ten używany jest wyłącznie dla samego celu informowania o producencie, dlatego nie może być mylony z podanym wyżej znakiem recyklingu.


Przekreślony pojemnik na odpady


Najczęściej pojawia się na sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, którego wyrzucanie do normalnych pojemników wraz z innymi odpadami jest zakazane. Do takich odpadów można zaliczyć lodówki, pralki, mikrofalówki czy też mniejsze, jak żelazka, golarki itp. Zalicza się do tego także wszelkie sprzęty telekomunikacyjne jak na przykład komputery, drukarki, kalkulatory, telefony, a także sprzęty audiowizualne, czyli odbiorniki radiowe, telewizory, kamery czy głośniki.


Do elektrośmieci zalicza się również sprzęt oświetleniowy (lampy sodowe i fluorescencyjne), narzędzia elektroniczne (piły, maszyny do szycia, wiertarki), sprzęt sportowy i zabawki działające np. na baterie, a także sprzęt medyczny, do którego konieczne jest użycie prądu lub energii. Podsumowując, są to wszelkie odpady, które mogą przynieść szkodę dla środowiska, poprzez ich elementy, które mogą wydzielać toksyczne substancje z baterii, akumulatorów i innych części.


Jak więc utylizować takie odpady? Zepsuty i stary sprzęt elektroniczny możesz zanieść do specjalnych punktów, np. w sklepach AGD, które zajmują się zbiórką elektroodpadów.


Jakie jeszcze znaki możemy znaleźć na opakowaniach?


Na terenie Unii Europejskiej oznaczenia funkcjonują obowiązkowo, aby jasno informować o charakterystyce opakowań. Przykładowo, plastikowe opakowania również mają swój wewnętrzny, bardzo sprecyzowany podział na tworzywa sztuczne. Tak właśnie plastik oznaczony nr 1, oznacza PET, czyli polietylen, którego używa się do jednorazowych opakowań, nie można go używać ponownie! 2. oznacza bezpieczny plastik, który może zostać użyty ponownie. Numer 3. to materiał, z którego powstaje np. folia spożywcza. Numer 4. i 5. są bezpiecznymi materiałami, 5. może być używany ponownie. Opakowania oznaczone nr 6. nie powinny mieć kontaktu z jedzeniem, produkuje się z niego styropian. Najgorszym materiałem jest znaczenie nr 7. - toksyczne plastiki. Ten podział to tzw. numeryczny kod materiału, na który warto zwracać uwagę.


Znakowanie produktów bawełnianych


W firmie Natura, każdy z naszych klientów posiada możliwość wszycia metki z odpowiednimi znakami recyklingu do swoich bawełnianych produktów. Możemy wszyć już gotowe metki dostarczone przez Państwa, bądź przygotować je według Państwa wzoru.


Poniżej przedstawiamy metki z instrukcjami prania jako ilustrację poglądową, natomiast na takiej metce możemy zamieścić wszystkie informacje jakie Państwa interesują.


Zobacz nasze produkty: woreczki bawełniane i torby bawełniane

symbole na opakowaniach

Sprawdź nasz artykuł o tym, co oznacza certyfikat GOTS i certyfikat OEKO TEX.Comments


bottom of page