top of page
Szukaj

Certyfikat GOTS i certyfikat OEKO TEX - czym się różnią?

Zaktualizowano: 3 sty

Tkaniny, z których szyjemy nasze 100% bawełniane produkty, posiadają certyfikaty OEKO- TEX Standard 100 oraz GOTS - dwie zagadkowe nazwy, które mogą dla niektórych niewiele znaczyć. Co oznaczają owe certyfikaty i czy są ważne dla osób korzystających z finalnego produktu? W poniższym wpisie przedstawimy Państwu, jaka jest różnica między dwoma certyfikatami i czego można oczekiwać od certyfikowanych tkanin.


Certyfikat GOTS - Global Organic Textile Standard


Wiodący na świecie standard przetwarzania tekstyliów jeśli chodzi o włókna organiczne. Określa kryteria środowiskowe, które muszą być spełniane na wysokim poziomie w całym łańcuchu produkcji tekstyliów organicznych. W uprawie bawełny organicznej nie są używane żadne toksyczne chemikalia, które niszczą glebę czy środowisko naturalne. Przy produkcji tekstyliów obowiązuje całkowity zakaz stosowania PVC, niklu czy chromu, a na przestrzeni całego łańcucha produkcji musi być prowadzona zrównoważona gospodarka wodna. Wymogi GOTS obejmują również uczciwe praktyki pracy co oznacza, że zatrudnienie jest dobrowolne, pracownicy posiadają wolność zrzeszania się w związki zawodowe, miejsce pracy jest czyste i bezpieczne, firmy nie zatrudniają dzieci, płace są wystarczające do utrzymania się pracownika, godziny pracy nie są nadmierne, a pracownicy nie są w żaden sposób dyskryminowani.


Wyrób tekstylny opatrzony znaczkiem GOTS Organic musi zawierać co najmniej 95% certyfikowanego włókna organicznego, podczas gdy produkt oznaczony etykietą GOTS Made with Organic musi zawierać 70% certyfikowanego włókna organicznego. Jest to dopuszczalne np. w odniesieniu do skarpetek czy strojów sportowych.


Torby bawełniane z certyfikowanego materiału


Trzeba pamiętać, że tkaniny z certyfikatem GOTS będą zawsze droższe niż tkaniny, które takiego certyfikatu nie posiadają. Ze względu na aspekty ekologiczne, producenci bawełny czy zakłady włókiennicze mają ograniczone możliwości w użyciu konkretnych produktów czy maszyn, przez co muszą ponieść większe koszty by spełniać wymogi GOTS. Nie mniej warto inwestować w certyfikowane tkaniny GOTS, gdyż dokładamy swoją cegiełkę do pozytywnych zmian w środowisku naturalnym oraz dbamy o poszanowanie praw pracowników w krajach, gdzie bawełna jest wytwarzana. Warto wiedzieć, że wymogi GOTS wspierają również zrównoważone cele rozwoju ONZ.Certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100


Jeśli artykuł tekstylny posiada etykietę OEKO-TEX Standard 100 możemy mieć pewność, że każdy element tego produktu, tj. każda nić czy guzik i inne dodatki zostały przebadane pod kątem substancji szkodliwych, a zatem jest nieszkodliwy dla zdrowia ludzkiego.


OEKO-TEX Standard 100 to spójny na całym świecie, niezależny system testowania i certyfikowania tylko i wyłącznie właściwości gotowych produktów i półproduktów. Produkty z tym oznaczeniem nie mogą zawierać niektórych substancji szkodliwych dla zdrowia konsumentów, w tym substancji prawnie zakazanych, bądź mocno limitują zawartość substancji o szkodliwym działaniu. Produkty, którym przyznano znak jakości OEKO-TEX, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka oraz negatywny wpływ na środowisko, między innymi: barwników alergizujących, ekstrahowanych metali ciężkich, pestycydów czy chlorofenoli. Tkaniny bada się pod kątem braku toksycznych związków jak i limitów na obecność substancji dozwolonych.


Aby uzyskać certyfikat OEKO-TEX Standard 100, tekstylia muszą być wolne od ponad 100 substancji uznanych za szkodliwe dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego. Zatem produkty certyfikowane znakiem OEKO-TEX potwierdzają czystość wyrobów włókienniczych i skórzanych na wszystkich etapach produkcyjnych zaczynając od surowców takich jak włókna, przędze, guziki, tkaniny, nici, guziki, a kończąc na badaniach produktów gotowych do użycia. Katalog kryteriów wymaganych do spełnienia jest aktualizowany co najmniej raz w roku i jest poszerzany o nową wiedzę naukową lub wymagania ustawowe.
Certyfikat GOTS a certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100


Oba certyfikaty różnią się zasadniczo w dwóch punktach. Pierwsza różnica to taka, że GOTS kontroluje cały łańcuch produkcyjny certyfikowanych tkanin. OEKO-TEX skupia się wyłącznie na gotowych produktach i półproduktach. Druga różnica jest taka, że GOTS obejmuje tylko tkaniny organiczne, natomiast OEKO-TEX to globalny certyfikat obejmujący organiczne i nieorganiczne tkaniny, w tym wyroby skórzane.


Jeśli produkt posiada jeden z dwóch certyfikatów GOTS czy OEKO-TEX, możemy być pewni, że przeszedł odpowiednie testy i jest bezpieczny jak to tylko możliwe dla ludzi.


Natura oferuje torby, woreczki, fartuszki, kosmetyczki, workoplecaki i inne produkty bawełniane wykonane tylko z tkanin, nici oraz sznurków certyfikowanych przez OEKO-TEX, a dla osób zainteresowanych w ofercie posiadamy również tkaniny organiczne GOTS. Zapraszamy do kontaktu.Źródła:
Comments


bottom of page