top of page
Szukaj

Bawełna z recyklingu - na czym polega recykling bawełny?

Zaktualizowano: 3 sty

Bawełna z recyklingu jest tkaniną ekologiczną i przyjazną środowisku. Nie oddziałuje negatywnie na naszą planetę, ani ekosystem. Recykling bawełny przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia przyrody oraz wód. Dążenie do ograniczenia szkodliwego wpływu przemysłu jest bardzo ważne, dlatego znalezienie sposobu na ponowne wykorzystanie odpadów tekstylnych to wyzwanie XXI wieku. W tym celu warto wspierać zrównoważony rozwój i szanować otaczające nas środowisko naturalne. Zatem, czym jest bawełna z recyklingu i na czym polega recykling bawełny? Wyjaśniamy w artykule!


Czym jest bawełna z recyklingu?

Bawełna z recyklingu

Bawełna z recyklingu może być zdefiniowana jako przekształcona tkanina bawełniana w włókno bawełniane, które nadaje się do ponownego wykorzystania w wyrobach tekstylnych.


Tkanina z recyklingu pochodzi z dwóch podstawowych źródeł:

  • Odpady przedkonsumpcyjne - najczęściej obejmują one skrawki powstałe z przędzy,

  • Odpady pokonsumpcyjne - obejmują odzież, tapicerkę, ręczniki, artykuły gospodarstwa domowego, które nadają się do ponownego wykorzystania.


Największa ilość bawełny z recyklingu pochodzi z odpadów przedkonsumpcyjnych i są to najczęściej skrawki. Odpady pokonsumpcyjne są zdecydowanie trudniejsze do sortowania ze względu na różne odcienie kolorów, czy też mieszanki tkanin. To powoduje, że cały proces odzyskiwania bawełny jest dużo bardziej pracochłonny.


Torby bawełniane


Jak wygląda recykling bawełny?


Większość bawełny z recyklingu pochodzi z recyklingu mechanicznego. Na początku materiały są sortowane według koloru. Po sortowaniu, tkaniny są przekazywane do maszyny, która rozdrabnia tkaninę na przędzę, a następnie na surowe włókno. Jest to trudny i ciężki proces, który dodatkowo obciąża włókno, dlatego też czasami zdarzają się pęknięcia włókien. Surowe włókno jest następnie przędzone z powrotem do przędzy w celu ponownego wykorzystania. Trzeba jednak pamiętać, że jakość włókna pozyskanego z recyklingu nie będzie tak dobra, jak oryginalne włókno.


Recykling bawełny

Recykling bawełny - korzyści


Recykling bawełny niesie ze sobą wiele korzyści. Bawełna z recyklingu może znaleźć nowe życie w wielu różnych produktach codziennego użytku, takich jak izolacja, mopy, szmaty i wypełnienia. Proces recyklingu bawełny pozwala na powrót wielu produktów z wysypisk. Według danych, roczne odpady tekstylne szacuje się na 25 miliardów funtów. Oszczędności uzyskuje się poprzez zrównoważenie produkcji nowych materiałów. Okazuje się, że zużycie energii, wody i barwnika zmniejsza się dzięki użyciu produktu, który został już wcześniej przetworzony.

Torby z bawełny z recyklingu

Tkanina z recyklingu

Szukasz toreb materiałowych czy woreczków bawełnianych, które są trwałe i biodegradowalne? Czy wiesz, że możesz pójść o krok do przodu i zamówić produkty bawełniane wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu?


Firma Natura wprowadziła niedawno do swojej oferty

tkaninę oraz produkty wykonane z płótna z recyklingu, aby zaoferować naszym świadomym ekologicznie klientom bardziej zrównoważone opcje do wyboru. Ta nowa tkanina w ofercie to bawełna z recyklingu, czyli 96% odzyskanego płótna bawełnianego i 4% plastiku PET z recyklingu, które w innym przypadku trafiłoby na wysypisko śmieci. Całość to pozostałości z produkcji bawełny, dlatego tkanina ta cieszy się dużą popularnością wśród klientów, którym zależy na proponowaniu swoim odbiorcom rozwiązań ekologicznych. Wiele osób może się zastanawiać dlaczego w tkaninie bawełnianej z recyklingu pojawia się plastik. Plastik jest użyty, by wzmocnić tkaninę. W procesie utylizacji resztek bawełnianych tkanin włókna bawełny się skracają, nie są one już długie i wytrzymałe jak w nowej tkaninie bawełnianej, tylko krótkie i mniej odporne na obciążenia. Dlatego nie znajdziesz ubrań wykonanych w 100% z bawełny pochodzącej z recyklingu przy użyciu aktualnych technologii. Natomiast z lekką domieszką plastiku, produkt końcowy staje się fantastycznie mocny i przede wszystkim wygląda wyjątkowo i bardzo eko.


Torby ekologiczne z recyklingu są przeznaczone do przenoszenia dużych obciążeń i przez lata użytkowania ze wzmocnionymi punktami naprężeń. Wytrzymały materiał płócienny sprawia, że płócienna torba z recyklingu może być wielokrotnie używana. Doskonale sprawdzają się jako codzienne torby na zakupy z recyklingu. Nasze torby bawełniane są idealne do pracy w szkole lub biurze, zakupów spożywczych, wizyt w parku lub na plaży oraz innych codziennych czynności. Dodatkowo wiesz, że robisz swoją część, aby pomóc środowisku.


Comments


bottom of page