top of page
Szukaj

Jak dbać o ziemię? Sprawdź sposoby na ochronę środowiska

Zaktualizowano: 3 sty

Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z pogarszającego się stanu naszej planety. Nic dziwnego, w końcu znaleźliśmy się w momencie, w którym sami zaczynamy dostrzegać pierwsze oznaki, takie jak zmiany klimatyczne. Gdzieś w historii ludzkości zapomnieliśmy, że to przecież my istniejemy dla Ziemi, a nie ona dla nas. Dlatego właśnie powinniśmy zacząć troszczyć się o nią i dbać o środowisko. Nie musisz od razu porzucać wszystkiego, co do tej pory w życiu robiłeś. Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jak dbać o ziemię!

jak dbać o ziemię

Dlaczego dbanie o środowisko naturalne jest takie ważne?


Wiele osób myśli, że ekologia nie jest czymś, w co warto inwestować czas i wysiłek, ponieważ ich to nie dotyczy. Nie widząc bezpośrednich skutków zmieniającego się klimatu, często nie zdają sobie sprawy, jak wszystko jest ze sobą połączone. Topnienie lodowców może w tym momencie nie jest przez nas odczuwalne, jednak takie zmiany nie następują w jeden dzień. To stopniowy proces, którego skutki możemy spróbować zminimalizować.


Ważne są nawet te małe zmiany, które możesz wprowadzić w swoim codziennym życiu. Wiele z nich nie tylko pozwoli Ci na życie w zgodzie z ekologią, ale również pomoże zaoszczędzić pieniądze. To też powód, dla którego powinniśmy dążyć do jak największej minimalizacji działań negatywnych dla środowiska i planety. Korzyści odniesiesz zarówno Ty, jak i nasza Ziemia. Poniżej przedstawiamy porady, które możesz zacząć stopniowo wprowadzać w swoje życie.


Pamiętaj, że jeśli narzucisz sobie zbyt dużo zmian w zbyt krótkim czasie, możesz łatwo się zniechęcić! Dlatego stopniowo wprowadzaj nowe nawyki, dzięki którym ułatwisz sobie życie i tym samym pomożesz trochę światu!


Torby bawełniane


Krok 1. Segreguj odpady


Jeśli spodziewałeś się, że pierwszym krokiem będzie np. przykucie się do drzewa - zapewniamy, większość ekologicznych nawyków dotyczy codziennego życia! Poprawne segregowanie odpadów to jedna z najprostszych i najbardziej podstawowych elementów życia w zgodzie z ekologią. Jak to zorganizować w swoim domu? Wystarczy wygospodarować miejsce na 4 pojemniki, do których będziesz wrzucał plastik, szkło i śmieci zmieszane. Pojemnikiem na papier może być np. zwykła papierowa, duża torba. Śmieci z papieru najczęściej są suche i czyste, dlatego taką torbę możesz używać wielorazowo.


O czym powinieneś pamiętać?


Jest parę zasad, które pomogą Ci w poprawnym segregowaniu śmieci. Papier, który wyrzucasz do specjalnie oznaczonych pojemników nie może być zatłuszczony. Jeśli tak jest, powinieneś wrzucić go do pojemnika ze śmieciami zmieszanymi. Ważne jest również, aby pamiętać, że nie wolno wrzucać do pojemnika na szkło stłuczonych talerzy czy kubków. Do tego pojemnika możesz wrzucać tylko nieuszkodzone butelki i słoiki. W przypadku plastikowych butelek, pamiętaj o odkręceniu z nich plastikowych nakrętek. Są one łatwiejsze do recyklingu niż cała butelka. Nakrętki najlepiej oddawać na zbiórki charytatywne.

Nieco trudniejszą zasadą w tym wypadku będzie wyrzucanie śmieci bezpośrednio ze swoich pojemników. Worki to dodatkowy plastik, który również staje się śmieciem.


W jaki jeszcze sposób możesz zmienić swoje nawyki na lepsze?

 • Śmieci elektroniczne i baterie oddawaj tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach. Nie wyrzucaj ich do śmieci ogólnych!

 • Zbieraj makulaturę.

 • Kiedy jest to możliwe, używaj butelek zwrotnych, a szkło wyrzucaj do odpowiednich pojemników.

 • Kupuj produkty zapakowane w szkło, a nie plastik (kiedy to możliwe).

 • Nie wyrzucaj do pojemników na śmieci opakowań po rozpuszczalnikach lub farbach.

jak dbać o naszą planetę

Krok 2. Oszczędzaj wodę


Dane statystyczne mówią o ponad miliardzie ludzi na świecie, którzy mają utrudniony dostęp do wody pitnej. Pamiętając o tym, jak mały procent wód na świecie stanowi wody słodkie (wody podziemne, rzeki czy jeziora), tym bardziej należy zwrócić uwagę na ten problem. Woda jest niezbędna do życia, a jej zasoby zastraszająco szybko się kurczą. Jednoczesne zanikanie wody pitnej, a przy tym wzrost temperatury stanowią duże zagrożenie. Jak dbać o środowisko i oszczędzać wodę?

 1. Pamiętaj o zakręceniu kranu myjąc zęby lub podczas golenia. Zwracaj uwagę swoim bliskim, aby podnieść ich świadomość tego problemu. We własnym domu najłatwiej będzie Ci wprowadzić takie zmiany w nawyk.

 2. Zadbaj o wysoką szczelność kranów i spłuczek. Może się wydawać, że kropla to niedużo, jednak kapiące krople mogą uzbierać się w dużą ilość i wysokie rachunki.

 3. Myj się pod prysznicem zamiast napełniać całą wannę.

 4. Podczas zmywania naczyń pamiętaj, aby nie robić tego pod bieżącą wodą.

 5. Zachowaj wodę, którą możesz użyć ponownie.

 6. Gromadź deszczówkę i wykorzystuj ją na przykład do podlania roślin czy do umycia samochodu.

 7. Urządzenia takie jak pralka czy zmywarka włączaj dopiero, kiedy są zapełnione. Jeśli jej nie masz, inwestycja w zmywarkę również jest ekologiczna, ponieważ zużywasz mniej wody niż w przypadku ręcznego zmywania.

Krok 3. Ogranicz zużycie plastiku i papieru


Ilość odpadów, które nie są segregowane i trafiają do nieodpowiednich miejsc (oceany czy lasy) jest bardzo wysoka. Szacuje się, że rocznie tworzywa sztuczne na całym świecie do oceanów trafiają w liczbie od 5 do 13 milionów ton. Wiele z tego to efekt jednorazowych opakowań, takich jak słomki czy foliowe reklamówki. Ruch, który stara się propagować mniejsze zużycie tych tworzyw to less waste i zero waste.

jak dbać o środowisko

Jak ograniczyć ich obecność na co dzień?


Zaopatrz się w bawełnianą torbę na zakupy. Dzięki temu, nie będziesz musiał kupować dostępnych w marketach plastikowych foliówek. To pozwoli również na zaoszczędzenie pieniędzy. Takie torby bawełniane są bardzo wygodne, wystarczy złożyć je w kostkę i wrzucić do torby lub plecaka. Alternatywą dla nich będą workoplecaki, które również możesz schować np. do bagażu podręcznego. Takie produkty wyglądają szczególnie dobrze, kiedy mają ładny nadruk lub element wykonany haftem komputerowym.


Zaopatrz się woreczki materiałowe oraz woreczki na warzywa i owoce. Dzięki temu nie będziesz musiał pakować produktów luźnych w plastik. Pamiętaj też, aby przede wszystkim nie pakować pojedynczych owoców lub warzyw, na przykład cytryn w osobne woreczki. Może Ci też się przydać specjalna torba na butelki.


Pij wodę z kranu zamiast butelkowanej. Jak zmienić ten nawyk w bezpieczny sposób? Korzystaj z butelek z filtrem, są one poręczne i użyć możesz ich wszędzie. W domu możesz mieć również dzbanek z filtrem.


Kupuj produkty, których opakowania przeznaczone są do przetworzenia, dzięki recyklingowi. Dbać o środowisko będziesz też, kupując towary na wagę. Pamiętaj jednak, aby zabrać ze sobą swój woreczek.


Drukuj tylko wtedy, kiedy naprawdę nie masz innej możliwości. Kiedy możesz, drukuj z obu stron. Wybieraj elektroniczną formę rachunków oraz faktur. Jeśli możesz, czytaj książki i prasę, które są dostępne w wersji elektronicznej.Krok 4. jak dbać o środowisko - korzystaj z transportu publicznego!


Kiedy tylko możesz, wybierz komunikację miejską zamiast dojazdu samochodem. Jest wiele zalet tego nawyku. W dużym mieście możesz dzięki temu uniknąć korków, kiedy skorzystasz z tramwaju lub metra. Latem możesz też dojeżdżać rowerem, a przy tym wcale nie musisz go kupować. Skorzystaj z dostępnych do wypożyczenia rowerów lub hulajnóg! Są one przyjazne środowisku i zyskują na popularności w naszym kraju. Natomiast na dalsze podróże możesz wybrać się pociągiem.


Krok 5. Ochrona środowiska poprzez ochronę przyrody


Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby odpowiednio zachowywać się przy obcowaniu z naturą. Odpady wyrzucaj tylko w wyznaczonych miejscach, natomiast kiedy widzisz już zaśmiecony teren, postaraj się go uporządkować. Powinniśmy dbać o środowisko, ponieważ jesteśmy jego częścią. Dlatego szanuj naturę, która jest domem dla zwierząt, a przecież każdy chce przebywać w czystym otoczeniu.


Ochrona przyrody to coś, co powinno się wpajać w ludzi od najmłodszych lat. Od dłuższego czasu w szkołach organizuje się na przykład sprzątanie Ziemi. Jest to świetna inicjatywa, jednak nie da się ukryć, że dzieci najwięcej nawyków przejmują od rodziców. Dlatego należy dawać im przykład w życiu codziennym. Najlepiej, aby dzieci mogły razem w skuteczny sposób wprowadzać ekologię w życie, wraz ze swoimi rodzicami.


Co jeszcze mogę zrobić dla ochrony środowiska?


Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele ekologicznych odpowiedników innych produktów. Jednym z nich są ekologiczne środki czystości. Wiele firm oferuje takie odpowiedniki dla swoich klientów. Dodatkowo jest naprawdę wiele sposobów na domowe środki czystości. Do tego będzie potrzebna np. soda oczyszczona, ocet, sok z cytryny czy kwasek cytrynowy. W dużej mierze są to produkty, które możesz zakupić w każdym sklepie spożywczym czy markecie.


Co z ubraniami, których już nie nosisz? Wiele sklepów oferuje swoim klientom oddawanie ich do specjalnych punktów. Możesz też wystawić je na specjalnych stronach, aby ktoś inny mógł je zakupić. Jest wiele sposobów na to, aby przerobić stare ubrania i nadać im nowe życie. Jest również wiele organizacji charytatywnych, które prowadzą zbiórki używanych, starych rzeczy.


Jeśli jest to możliwe, pozyskuj energię z odnawialnych i ekologicznych źródeł. W jaki sposób? jest aktualnie wiele możliwości, np. pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Dzięki nim nie tylko zapewnisz sobie ekologiczne źródło energii, ale też obniżysz swoje wydatki na prąd. Ważne jest również oszczędzanie prądu. Kiedy tylko możesz, wyłączaj światło. Wymień żarówki na energooszczędne.

W ochronie przyrody liczy się każdy krok. Niezależnie, czy pomożesz planecie poprzez ograniczenie urządzeń, które wytwarzają dwutlenek węgla, czy zaczniesz bardziej świadomie kupować w sklepach, będziesz mieć swój wkład dla ochrony środowiska. Pamiętaj, że każde działanie ma znaczenie i nie zniechęcaj się, kiedy zdarzy Ci się złamać jakieś postanowienie. Ważne jest, aby robić tyle, ile jesteśmy w stanie.Comments


bottom of page