top of page
Szukaj

Idea zero waste - co to znaczy?

Zaktualizowano: 3 sty

Zero waste to rosnąca na popularności idea, która dążą do całkowitego zaprzestania produkcji śmieci. Szczególną uwagę poświęca się plastikowi, który jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zanieczyszczenie środowiska. Dowiedz się czym jest zero waste i jak wprowadzić zasady zero waste w swoje życie! Zapraszamy do lektury!


Zero waste - co to znaczy?

Idea zero waste

Zero waste to pojęcie pochodzące z języka angielskiego, które oznacza brak śmieci i marnowania. Idea zero waste zrodziła się z potrzeby troski o środowisko i polega na możliwie jak największym zredukowaniu ilości produkowanych odpadów. Można stwierdzić, że zero waste jest odpowiedzią na rosnący problem zaśmiecania naturalnego środowiska. Proekologiczne postawy nakłaniają do życia w taki sposób, aby ponownie wykorzystywać wszystkie rzeczy, które się do tego nadają i w miarę możliwości odzyskiwać surowce. Głównym zadaniem zero waste jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Idea zero waste jest coraz ważniejszym aspektem we współczesnym życiu, którą kieruje się wiele osób podczas podejmowania codziennych decyzji.


Zasady zero waste

Sympatycy idei zero waste stworzyli zasadę 5R, czyli pięć powszechnie używanych zasad zero waste określających podstawowe czynności, które warto wykonywać, aby żyć w harmonii ze środowiskiem i go nie zanieczyszczać.

  • Refuse (odmawiaj) - oznacza odmowę używania niepotrzebnych rzeczy, które generują dodatkowe śmieci. Mów stanowcze ,,nie" zbędnym opakowaniom i przedmiotom.

  • Reduce (ograniczaj) - wprowadź minimalizm we własne życie, nabywaj i otaczaj się tylko tymi przedmiotami, które są rzeczywiście potrzebne oraz dokonuj świadomych zakupów i tym samym ograniczyć produkcję śmieci.

  • Reuse (używaj ponownie) - opiera się na stosowaniu opakowań wielorazowych. Unikaj przedmiotów jednorazowego użytku, a dla przedmiotów, które zostały już nabyte spraw aby znalazły nowe zastosowanie. Ponowne wykorzystanie rzeczy przyczynia się do zmniejszenia generowania zbyt dużej ilości odpadów.

  • Recycle (segreguj i przetwarzaj) - chroń środowisko naturalne, dlatego pamiętaj o prawidłowej segregacji odpadów zgodnie z powszechnie stosowanymi zasadami.

  • Rot (kompostuj) - warto pamiętać, aby zielone odpady były prawidłowo wyrzucane do właściwego kosza, dzięki czemu trafią do kompostowni, gdzie zostaną odpowiednio wykorzystane.


Torby bawełniane


Idea zero waste w codziennym życiu

Torba bawełniana zero waste

Konsumpcyjny styl życia, jaki prowadzi większość społeczeństwa, sprzyja zanieczyszczeniu środowiska. Ekologiczne zakupy obejmują także wybór ekologicznych opakowań, wśród których wymienia się nie tylko papierowe torebki i kartoniki, ale również woreczki bawełniane. W materiałową torbę można zapakować wiele różnych produktów, a w zależności od rozmiaru konsument może wykorzystać ją później do przechowywania rozmaitych przedmiotów w domu, bądź ponownie zabrać na zakupy. Ideę zero waste można również wprowadzić w innych obszarach codziennego życia. Ograniczenie konsumpcji może być dla niektórych trudnym zadaniem do wykonania, ale warto dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko.


Statystyczny Polak zużywa w ciągu roku aż 450 toreb plastikowych, a rozkład jednej reklamówki trwa od 100 do nawet 400 lat. Naszym obowiązkiem jest troska o środowisko naturalne – szczególnie w obecnych czasach, gdy tyle słyszymy o zanieczyszczeniach. Jednym z pierwszych i najłatwiejszych kroków do podjęcia są torby bawełniane, które z łatwością można zabrać ze sobą na każde zakupy.


Istnieje wiele lepszych zamienników plastiku. Warto wiedzieć, że plastikowe odpady stanowią jedno z największych źródeł wytwarzanych odpadów. W pierwszej kolejności należy wybierać produkty wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Idąc na zakupy warto pakować pieczywo w płócienne woreczki, a zdrową żywność, która często jest sprzedawana na wagę w specjalne bawełniane woreczki na warzywa i owoce. Dzięki nim jedzenie jest chronione przed pleśnią i działaniem wilgoci, ponieważ bawełna przepuszcza powietrze i odprowadza wodę na zewnątrz.


Idea zero waste dla firm

Woreczek bawełniany

Prowadząc biznes związany ze sprzedażą produktów, firma

powinna dawać konsumentom dobry przykład. Warto więc zrezygnować z opakowań plastikowych i foliowych reklamówek, na rzecz ekologicznej alternatywy w postaci papierowych torebek, kartonowych pudełek czy wyrobów z tkaniny. Niekiedy takie przyjazne naturze rozwiązania są korzystniejsze dla oferowanych produktów, a tym samym również dla biznesu.


Trendy ekologiczne stale wzmacniają swoją pozycję w różnych dziedzinach życia, dlatego bawełniane gadżety o eko charakterze to sprawdzony pomysł na udany eko biznes XXI wieku. Konsumenci lubią otrzymywać produkty estetyczne i praktyczne, a jeśli są one również eko, to spotkają się z pozytywnym odbiorem jeszcze większego grona klientów. Właśnie z tego powodu workoplecaki bawełniane, woreczki na biżuterię, czy kosmetyczka bawełniana to doskonały nośnik reklamowy.


Biznes prowadzony z troską o środowisko i zrównoważony rozwój powinien systematycznie eliminować szkodliwość odpadów. Z tego względu jeśli firma bazuje na sprzedaży detalicznej, zakupione przez klientów towary warto zapakować w torbę wielokrotnego użytku. Rezygnując z foliowych reklamówek niejako usuwamy je z obiegu, a oferując przy tym ekologiczną alternatywę, dajemy konsumentom gotowe rozwiązanie, z którego mogą korzystać później na co dzień.


Nie ulega wątpliwości, że ruch zero waste jest jednym z kluczowych czynników dla prowadzenia zrównoważonego biznesu. Warto zatem dobrze przemyśleć strategię działalności, w szczególności w sytuacji, gdy wychodzi ona poza sieć Internetu i komunikację elektroniczną. Warto zadbać o papier pochodzący z recyklingu dla ulotek reklamowych lub zrezygnować z plastikowych gadżetów reklamowych, które szkodzą i zagrażają środowisku.


Zasady zero waste - podsumowanie

Zero waste

Ideą zero waste jest przede wszystkim uświadamianie

społeczeństwa, aby zaprzestać zanieczyszczać środowiska. Działania zgodne z nurtem zero waste wydają się proste, jednak mają duże znaczenie dla kształtowania naszych codziennych nawyków. Okazuje się, że wiele osób, postępuje zgodnie z tym stylem życia. Wystarczy nosić wielorazowe torby na zakupy, segregować śmieci, czy też nadawać nowe znaczenie zużytym rzeczom. Zero waste to bardzo ciekawy styl życia, który skłania ludzi do przemyślenia swoich konsumenckich nawyków oraz pokazuje kierunek, którym mogą podążać firmy w swoich działalnościach.


Comments


bottom of page