top of page
Szukaj

Eko porady - jak ograniczyć zużycie plastiku?

Zaktualizowano: 3 sty

W dobie nadmiaru tworzyw sztucznych, wyrzucanych ton śmieci, a przede wszystkim plastiku, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie - co ja mogę zrobić, aby nie używać zbędnego plastiku? Wbrew pozorom, takie postanowienie nie wymaga rewolucyjnych zmian w życiu. Wystarczy wybrać parę nowoczesnych rozwiązań, które często są nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Dzięki temu pomożemy nie tylko chronić środowisko naturalne, ale też zaoszczędzimy pieniądze.


Dlaczego ograniczenie plastiku ma sens?


Choć początkowo był był uważany za materiał przyszłości, plastik rozkłada się nawet przez kilkaset lat. Nie widząc tego problemu podczas codziennego życia, często nie pamiętamy o jego istnieniu. Używamy plastikowych butelek, plastikowych opakowań i foliowych reklamówek, chociaż ich wymiana nie stanowi wielkiego wyzwania. Wg ONZ rocznie produkujemy nawet kilkaset milinów odpadów. Przedmioty jednorazowego użytku wykonane są właśnie z plastiku. Co więc możesz zrobić, aby nie produkować aż tyle plastikowych śmieci?


Woreczki bawełniane


Eko porady - sprawdź nasze torby bawełniane

Zacznij od podstaw


Butelka wielokrotnego użytku


Człowiek w 70% składa się z wody, a powinien jej spożyć w ciągu dnia 1,5 litra. Nic więc dziwnego, że w ciągu dnia to właśnie butelkowana woda stanowi jedną z większych plastikowych "pokus". Jednak takie codzienne nawyki, bardzo łatwo jest naprawić. Coraz bardziej popularne produkty to butelki wielokrotnego użytku. Są one poręczne, wygodne, a przede wszystkim nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Jest to szczególnie dobra opcja dlatego, że woda w polskich kranach jest w większości zdatna do picia. Takie butelki wyposażone są w dodatkowe filtry, dzięki którym ma się pewność, że woda nadaje się do picia. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że w wielu miejscach: w pracy, szkole czy na wydziale, mamy dostęp do bieżącej wody, dlatego plusem jest, że jest darmowa. Jeśli jednak jesteś zmuszony kupić plastikowe przedmioty, pamiętaj aby odpowiednio je segregować, ponieważ mogą z nich powstać np. bluzy polarowe. Lepsza zawsze będzie wielorazowa butelka niż jedna plastikowa butelka.


Dzbanek filtrujący


To samo dotyczy picia wody w domu. Nie musisz dźwigać butelkowanej wody w wielkich zgrzewkach, aby móc napić się świeżego napoju. Wystarczy zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący, który pozwoli Ci na ograniczanie plastiku. Jest to jednorazowa inwestycja na parę lat, zamiast bieżącego, niepotrzebnego wydawania pieniędzy, które mogłyby zostać oszczędzone.


Własny kubek


Jeśli lubisz herbatę lub kawę na wynos, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w wielorazowe kubki. Wiele restauracji i kawiarni daje zniżkę, kiedy nie muszą wydawać plastikowych kubeczków swoim klientom, bo przychodzą z własnym kubkiem. takie kubki występują w różnych odmianach, niektóre z nich można składać, tak aby zajmowały naprawdę mało miejsca. Natomiast jeśli lubisz zabierać herbatę lub kawę z domu, wtedy dobrym wyborem może być też własny kubek termiczny.


Ekologiczne zakupy


To właśnie tutaj mamy największy wpływ na to, jak spore będą nasze plastikowe odpady. Na szczęście dzięki paru rzeczom możemy znacznie ułatwić sobie to zadanie. Ilość plastiku może być łatwo zmniejszona, głównie dzięki produktom z naturalnych materiałów.

Torba na butelki - sprawdź nasze eko porady!

Używanie bawełnianych materiałowych toreb


To podstawowa zasada, która pomoże Ci w unikaniu foliowych reklamówek. Bawełniana torba na zakupy jest idealnym rozwiązaniem na codzienne wizyty w sklepach. Przede wszystkim ważne jest, aby była odpowiednio wytrzymała, dzięki czemu uzyskamy pewność, że nie pęknie nam od cięższych zakupów.


Dodatkowym atutem toreb materiałowych jest fakt, że są poręczne. Można je złożyć w małą kostkę i schować do eleganckiej torebki lub bagażu podręcznego. Dzięki temu, nawet jeśli udasz się na niezaplanowane zakupy spożywcze, nie będziesz potrzebował plastikowych reklamówek.


Jeśli natomiast wolisz używać jej jako swojej codziennej torby, wcale nie musi być ona zwyczajna! Jest nieskończenie wiele możliwości personalizacji nadruku i koloru, w jakim będzie taka torba. Występują też w innych odmianach, np. może ci się przydać torba na butelki, ze specjalnymi przegródkami, które zabezpieczają je przed obijaniem się. Dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo szklanych butelek.


Wielorazowe woreczki


Są bardzo przydatnym rozwiązaniem, zwłaszcza przy kupowaniu luźnej żywności. Przede wszystkim będą przydatne jako woreczki na warzywa i owoce. Dzięki nim, kupując różne rodzaje warzyw, nie musisz wykorzystywać dużej liczby reklamówek, które niemal od razu trafią do plastikowych odpadów. Zachowanie ich w czystości jest bardzo łatwe, wystarczy pranie ich w odpowiedniej temperaturze. Równie przydatne są płócienne woreczki na pieczywo. Własne opakowania dobrze jest mieć przy sobie, na wypadek wizyty w sklepie.

Jak ograniczyć plastik? Eko porady dla Twojego domu

Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim widać to w miarach czasowych. Produkty zapakowane w taki woreczek są w nim mniej więcej pół godziny, czyli w drodze z marketu do domu konsumenta. Natomiast rozkłada się on nawet kilkaset lat! To zupełnie nie przekłada się na poprawę stanu rzeczy. Kiedy już jesteś zmuszony wziąć woreczek, staraj się go używać ponownie, np. do przechowywania innych rzeczy. Całkowita rezygnacja pozwoli jednak odpowiednio ograniczyć zużycie plastiku. Pamiętaj o tym tak, jak o plastikowych butelkach.


Takie woreczki materiałowe przydadzą się nie tylko do tego, aby przechowywać żywność, ale też mogą być używane do przechowywania drobnych rzeczy. Przykładowo, ładnie ozdobione będą woreczki na biżuterię, które mogą posłużyć zarówno do przechowywania, jak i jako spersonalizowane opakowanie, w którym można podarować komuś biżuterię. Jeśli starasz się ograniczyć zużycie plastiku, prawdopodobnie korzystasz z mydeł, szamponów w postaci twardej kostki. Takie woreczki na kosmetyki również będą odpowiednie.


Jedz odpowiedzialnie


Bez plastikowych sztućców


Tak samo ważne jak ograniczenie plastikowych butelek, jest zadbanie o to, aby nie korzystać z jednorazowych sztućców. Bardzo popularne jest zamawianie jedzenia na wynos, które spożywamy w domu. Właśnie w takich wypadkach koniecznie powinniśmy zaznaczać przy zamówieniu, że nie są nam potrzebne jednorazowe sztućce. Chociaż często restauracje starają się, aby zastąpić plastikowe sztućce takimi z papieru lub bambusu, jednak najlepiej aby ograniczyć używanie tworzyw sztucznych w jak najwyższym stopniu. Metalowe sztućce, które masz w domu będą dużo lepszym wyborem niż plastik, który jest dosłownie wszędzie.


Bez plastikowych słomek


Ograniczyć plastik możesz też poprzez unikanie plastikowych słomek. Wystarczy, jeśli w lokalach, które ich używają będziesz zaznaczać, że nie chcesz ich otrzymać. Możesz też wybierać lokale, które nie oferują słomek z tworzyw sztucznych, a jedynie np. metalowe lub takie z papieru. Jeśli natomiast lubisz używać słomek w domu, w korzystnych cenach znajdziesz ich metalowe odpowiedniki. Najlepiej wybrać takie ze specjalnymi szczoteczkami, która umożliwi ci dokładne wyczyszczenie z ich pomocą.


Domowe rozwiązania


Aby pozbyć się tworzyw sztucznych w domu, możesz zminimalizować też użycie folii spożywczej. Jest wiele odpowiedników tego produktu, jednak jego najpopularniejszą odmianą są tzw. woskowijki. Dzięki nim nie ma potrzeby kupowania nowych rolek, możesz nimi zastąpić folię spożywczą.


Przydatne są również tzw. lunchboxy, czyli opakowania wielokrotnego użytku. Najlepiej takie, które są przystosowane do podgrzewania w mikrofalówce, np. w pracy. Zużycie plastiku najlepiej jest ograniczać właśnie od tej żywnościowej strony. Zwłaszcza dlatego, że niektóre odmiany plastiku, np. polichlorek winylu, wydzielają toksyny. Dlatego ograniczenie plastiku jest nie tylko ekologiczne, ekonomiczne, ale też zdrowe. Tworzywa sztuczne, z których wykonane są opakowania muszą być też bezpieczne/


Kosmetyki - jak ograniczyć zużycie plastiku

Eko porady dla Ciebie - zobacz jak ograniczyć plastik w łazience.

Ograniczyć zużycie plastiku możesz też w łazience. Kupuj kosmetyki, które są w szklanych opakowaniach lub jeśli wybierasz plastik, zadbaj o to, aby można było go napełniać ponownie. Powinien to być bezpieczny plastik. Plastikowe pudełka nadal są najczęściej używane w produktach higieny osobistej, jednak to nie jedyny sposób na ograniczenie plastiku. Szczoteczki do zębów powinno się wymieniać średnio co trzy miesiące. Jest to potrzebne, jednak oznacza to kolejne plastikowe odpady. Właśnie dlatego, lepiej jest wybrać bambusowe szczoteczki. Dzięki temu plastik nie będzie zużywany w tak dużym stopniu.



Nie zniechęcaj się - jak pozbyć się plastikowych odpadów


Jest wiele prostych sposobów, dzięki którym uda ci się ograniczyć zużycie plastiku. Jednak najważniejsza porada to - nie poddawaj się! Patrząc na zebrane porady, możesz się czuć nieco przytłoczony, jednak powinieneś pamiętać, że ważne, aby nie narzucać sobie presji i po prostu starać się na tyle, ile możesz. Nie ma osób na świecie, które od razu stają się ekspertami, dlatego po prostu staraj się stopniowo odhaczać wymagane pola.


Plastikowa butelka rozkłada się nawet do 1000 lat, dlatego noś ze sobą butelkę wielokrotnego użytku. Sprawdzaj oznaczenia plastiku, np. opakowań jogurtów, aby wybrać plastik, który nie będzie szkodliwy. Jego zużycie nie może być na razie wyeliminowane, ponieważ wiele opakowań nadal wykorzystuje tworzywa sztuczne. Większe prawdopodobieństwo, że uda nam się ograniczyć zużycie plastiku małymi krokami niż rzucając się na głęboką wodę.

Comments


bottom of page