top of page
Szukaj

Jak być eko - dowiedz się, jak być ekologicznym w życiu codziennym!

Zaktualizowano: 3 sty

Kwestie związane z ekologią stają się coraz bardziej powszechne w rozmowach. Troska o naszą planetę stała się modnym ruchem, ale i stylem życia, który warto wziąć za przykład. Jak być eko i prowadzić ekologiczne życie? Istnieje kilka prostych zasad, które możemy wdrożyć w naszych domach, dołączając tym samym do społeczności ludzi dążących do ochrony środowiska. Każdy z nas chce oddychać świeżym powietrzem i używać czystej wody. Dowiedz się, jak zacząć żyć ekologicznie i przyczynić się do ochrony naszej planety!


Świadome zakupy a środowisko naturalne


Bycie świadomym konsumentem stanowi duży krok w kierunku ekologicznego życia i szacunku dla natury. Jednym z obszarów, na których możliwa jest zmiana na bycie eko, to kupowanie ubrań. Możemy wybierać bardziej zrównoważone opcje, takie jak nabywanie ubrań z drugiej ręki, wymiana garderoby z przyjaciółkami lub samodzielne przerabianie ubrań. Kiedy decydujemy się na nowe ubrania, warto sprawdzić ich skład i pochodzenie. Przed zakupem warto zadać sobie pytanie: czy materiały pochodzą z ekologicznych źródeł? Dla większej świadomości w tym aspekcie należy zaznajomić się z certyfikatami, na przykład GOTS - Global Organic Textile Standard, który obejmuje cały proces produkcji wyrobów z naturalnych tkanin, uwzględniając aspekty społeczne i ekologiczne.

Jak być eko? Kupowanie ekologiczych produktów.

Kupowanie ekologicznych kosmetyków do pielęgnacji stanowi kolejny krok ku bardziej

ekologicznemu stylowi życia. Takie kosmetyki posiadają naturalny skład, bez szkodliwych substancji chemicznych i nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Są korzystniejsze zarówno dla naszej urody i zdrowia, jak i dla naszej planety. W sklepach z naturalnymi kosmetykami znajdziemy szeroki wybór wysokiej jakości produktów dla różnych grup wiekowych. Warto sięgnąć po naturalne kremy, olejki oraz hydrolaty. Również delikatne, naturalne mydła są godne uwagi. Ekologiczne kosmetyki naturalne często mają również specjalne pojemniki wytworzone z recyklingu lub nadające się do ponownego wykorzystania.


Warto także pamiętać, że np. prowadząc własną firmę, również możliwe jest wprowadzenie ekologicznych zmian. Więcej o tym w artykułach: https://www.natura.slupsk.pl/post/na-czym-polega-reklama-ekologiczna i https://www.natura.slupsk.pl/post/jak-ksztaltowac-ekologiczny-wizerunek-firmy.


Redukcja użycia artykułów jednorazowych


Przestań używać jednorazowych słomek, sztućców, ręczników, wacików oraz innych podobnych produktów, które szybko trafiają do kosza na odpadki! Takie produkty nie są niezbędne, a bycie eko to także korzystanie z zamienników, których można używać przez długi czas. Na co dzień żyć ekologicznie można również poprzez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku, jak np. woreczki na warzywa i owoce czy torby bawełniane zamiast jednorazówek. Takie rozwiązanie nie tylko będzie krokiem w stronę ekologicznego życia, ale także umożliwia wybranie personalizowanego dodatku w swoim stylu!


Różnorodne funkcje opakowań pozwalają również na ponowne wykorzystanie. Przykładem mogą być słoiki, ozdobne puszki czy szklane butelki. Takie działania są w zgodzie z zasadami zero waste.


Zmniejszenie zużycia wody


Prognozuje się, że do roku 2025 aż 1,8 miliarda ludzi będzie dotkniętych niedoborem wody. Każdy człowiek ma wpływ na sposób, w jakim sam korzysta z zasobów wodnych. Dlatego podstawowym działaniem jest również oszczędność wody. Ograniczanie marnowania może odbywać się np. poprzez zakręcanie wody podczas mycia naczyń czy szczotkowania zębów.


Świetnym pomysłem jest również zamiana mycia naczyń pod bieżącą wodą na mycie naczyń w zmywarce, której działanie wspiera oszczędność wody. Dobrym podejściem na oszczędzanie wody jest także ponowne jej wykorzystywanie – na przykład możemy użyć wody zużytej do mycia podłogi do spłukiwania toalety. Warto także zadbać o szczelność wszystkich kranów w swoim domu, aby zapobiec ich przeciekaniu. W skali roku powyższe działania mogą przynieść znaczne oszczędności.


Sprawdź nasze torby bawełniane!

Wodę można oszczędzać także dzięki zbieraniu deszczówki do podlewania roślin. Nadmierna eksploatacja surowców naturalnych w konsekwencji może sprawić, że ich zabraknie. Dlatego tak ważne jest, aby ich nie marnować, a zacząć wykorzystywać je na nowe, ekologiczne sposoby. Dzięki wodzie pitnej istnieje życie, co czyni ją jedną z najcenniejszych zasobów naturalnych na naszej planecie.


Naprawa zamiast zakupu

Jak być bardziej eko? Naprawa starych rzeczy.

Każdy w domu posiada przedmioty, które mogą wydawać się już bezużyteczne, ale w rzeczywistości nadają się do naprawy i dalszego użytku. Zamiast nabywać nowy produkt, wystarczy znaleźć specjalistę w danej dziedzinie, który może dokonać naprawy. Naprawianie starych rzeczy zamiast kupowania nowych ma znaczący wpływ na ochronę środowiska oraz zrównoważony rozwój społeczeństwa. Przede wszystkim, poprzez naprawę istniejących przedmiotów ogranicza się zapotrzebowanie na nowe produkty, co bezpośrednio przyczynia się do redukcji wykorzystywania surowców naturalnych oraz emisji gazów cieplarnianych związanych z procesem produkcji.


Ponadto naprawa przeciwdziała gromadzeniu się odpadów na składowiskach oraz zmniejsza

ilość substancji toksycznych uwalnianych do środowiska, które mogą pochodzić z wyrzuconych uszkodzonych przedmiotów. W ten sposób naprawa przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu działalności ludzkiej na ekosystemy.


Naprawianie ma także ekonomiczne aspekty, ponieważ może być bardziej opłacalne niż zakup nowych przedmiotów. Koszty naprawy są często niższe niż ceny nowych produktów, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. Dodatkowo naprawa może przedłużyć żywotność przedmiotów, co oznacza, że można z nich korzystać dłużej, zmniejszając potrzebę cyklicznego nabywania nowych rzeczy. To również przyczynia się do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych oraz energii. Jednak jeśli nie jest możliwa naprawa danego przedmiotu, przy zakupie nowego warto zwrócić uwagę na to, aby był wysokiej jakości. Może to być dbałość o wybór materiałów wysokiej jakości, jak np. bawełna lub sprzęty od zaufanych producentów.


Wybór przyjaznego dla środowiska środka transportu


W trosce o ekosystem warto także rozważyć zastąpienie samochodu środkiem jednośladowym. Decydując się na rower, zmniejsza się emisję zanieczyszczeń do powietrza, oszczędza pieniądze i jednocześnie dba o kondycję fizyczną. Taki sposób przemieszczania się doskonale sprawdza się szczególnie w ciepłe dni – przejażdżka rowerem do pracy w słoneczny dzień może dostarczyć wiele przyjemności i pozytywnie wpłynąć na nastrój na resztę dnia.


Kiedy jest to możliwe, staraj się również poruszać komunikacją miejską, a w niedalekie podróże wybierz pociąg zamiast samochodu. Dzięki temu nie przyczynisz się do zanieczyszczania powietrza, a sama podróż może być również źródłem nowych doświadczeń!
Ekologiczny prąd


Fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem energetycznym, wykorzystującym energię słoneczną do produkcji elektryczności, bez emisji szkodliwych substancji czy generowania odpadów. Dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych energia słoneczna jest przekształcana bezpośrednio w elektryczność, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.


Fotowoltaika nie emituje gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń, co przyczynia się do redukcji globalnego ocieplenia i ochrony powietrza. Ponadto panele fotowoltaiczne mogą być umieszczane na różnych typach budynków i terenów, co sprawia, że są wszechstronnym rozwiązaniem przyczyniającym się do zrównoważonego rozwoju energetycznego.


Kupuj lokalnie

Jak żyć ekologicznie? Kupowanie lokalnych produktów.

Bycie eko na co dzień to także robienie zakupów z uwzględnieniem lokalnych produktów. Dlaczego jest to ważne? Kupowanie lokalnie ma wiele korzyści ekologicznych, które przyczyniają się do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Po pierwsze, lokalne produkty często pokonują znacznie krótsze odległości, aby dotrzeć do konsumenta, co prowadzi do mniejszej emisji dwutlenku węgla związanej z transportem. Redukcja długich tras transportowych pomaga zmniejszyć negatywny wpływ na zmiany klimatyczne. Co za tym idzie, występuje również mniejsze zużycie paliwa. Kupując lokalnie, zmniejsza się zapotrzebowanie na paliwo potrzebne do transportu towarów na dalekie odległości, co przekłada się na mniejsze zużycie surowców energetycznych.


Dodatkowym atutem jest to, że lokalne produkty pochodzące np. z pobliskich farm czy gospodarstw łatwiej jest skontrolować pod względem jakości. Natomiast kupowanie lokalnie z miejsc, których założeniem jest ekologiczna produkcja, zwiększa szanse, że np. żywność nie jest wytwarzana ze stosowaniem chemicznych środków ochrony roślin. Mniejsza odległość do przetransportowania sprawia również, że produkty często wymagają mniej opakowań i materiałów ochronnych. To przyczynia się do redukcji ilości plastikowych opakowań i generowania odpadów, zmniejszając zanieczyszczenie środowiska.


Bycie eko - podsumowanie


Ekologia wcale nie jest tak trudna do wdrożenia w swoje życie, jak mogłoby się wydawać. Często są to nie tylko rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska naturalnego, ale także ułatwienia w życiu codziennym, które mogą przyczynić się także do oszczędności budżetu domowego. Warto pamiętać, że ważna jest nie tylko teraźniejszość, ale także zapewnienie odpowiednich warunków dla przyszłych pokoleń. Ważne jest, aby pamiętać, że mogą zdarzać się błędy, pomimo których nie warto się zniechęcać, a nadal starać się żyć ekologicznie.


Sprawdź więcej sposobów, jak dbać o Ziemię: https://www.natura.slupsk.pl/post/jak-dbac-o-ziemie-sprawdz-sposoby.


Opmerkingen


bottom of page