top of page
Szukaj

Haft komputerowy, haft maszynowy - na czym polega?

Zaktualizowano: 15 mar

Haft jest jedną z najstarszych znanych metod znakowania odzieży. Haft komputerowy, czasami nazywany też haftem maszynowym, to udoskonalona forma tego sposobu, która pozwala na szybkie, dokładne i wytrzymałe znakowanie odzieży. Jest to również najbardziej elegancka forma znakowania, wybierają ją firmy, którym zależy, aby produkt był z górnej półki. Na czym polega i kiedy warto wybrać profesjonalny haft komputerowy do realizacji swoich projektów? Podpowiadamy w tym artykule!


Haft maszynowy a haft komputerowy - czy to to samo?

Haft komputerowy - na czym polega ta technika znakowania?


Haft komputerowy, czy też haft maszynowy, to jedna z najbardziej efektownych metod znakowania odzieży. Nie oznacza to jednak, że ten sposób będzie odpowiedni dla wszystkich projektów, każde zlecenie będzie wymagało indywidualnej kalkulacji. Z tego powodu cennik haftu komputerowego nie jest jednoznacznie określony, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele czynników składających się na projekt.


Haft komputerowy to w zasadzie to samo, co haft ręczny, który był stosowany przez ludzi od wieków. Różnica polega na tym, że dzięki mechanizacji tego procesu, może on być dużo szybszy, ponieważ jest wykonywany przez specjalną maszynę haftującą. Z tego właśnie powodu technika ta jest nazywana także haftem maszynowym.


Taka maszyna jest sterowana przez komputer, dzięki czemu zaprojektowanie danego haftu jest wygodne i umożliwia pracę z wykorzystaniem kilku kolorowych nici w tym samym momencie. Maszyna korzysta ze specjalnych wzorów zaprojektowanych w odpowiednich programach hafciarskich, dzięki czemu masz pewność, że efekt będzie spełniał oczekiwania.


Haft komputerowy

Jak powstaje projekt haftu komputerowego?


Konieczne do stworzenia projektu haftu komputerowego będzie użycie odpowiednich programów, które pozwalają na ułożenie ściegów według danej grafiki lub np. logo marki. Osoba projektująca musi więc mieć odpowiednie umiejętności graficzne i techniczne oraz doświadczenie, aby móc stworzyć wzór, który program sterujący maszyną zrozumie, odczyta i przełoży na haft komputerowy na materiale.


Zastanawiając się nad tym, jakie znakowanie odzieży wybrać, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usług specjalisty w projektowaniu - choć przy innych metodach znakowania taka pomoc również może być wskazana. Jeśli zależy nam na uzyskaniu zadowalającego efektu końcowego, należy zadbać o proces powstawania haftu maszynowego od samego początku. Zwłaszcza w przypadku, kiedy decydujesz się np. na wyszywanie logo, które będzie reprezentować firmę.Czym wyróżnia się haft komputerowy?


Haft maszynowy wyróżnia się przede wszystkim swoją trwałością. Dzięki temu nie zniszczy go nawet wielokrotne pranie. Haft pozwala na osiągnięcie oryginalnych rezultatów wizualnych, np. dzięki specjalnym niciom. Możliwe jest użycie do haftu nici np. fluorescencyjnych, odblaskowych czy też metalizujących, co daje nietypowe efekty wizualne. Czy jednak haftowanie ma same zalety? Niestety, są również pewne ograniczenia dla haftu komputerowego. Jednym z nich jest miejsce haftu. Niezależnie od tego, czy będzie to wyszywanie na koszulkach, czy fartuszkach, musi być ono na tyle małe, aby odpowiednio pasować rozmiarem do tamborka maszyny. Jednak jeśli klient decyduje się np. na haftowanie logo, rozmiar nie powinien być problemem.


Dodatkowo ważne jest, aby powierzchnia nie zawierała szwów i wcześniej naniesionych aplikacji. Bardzo istotne jest też, aby pamiętać, że haft maszynowy powinno wykonywać się na grubszych materiałach, czyli o gramaturze większej niż 190 g/m².


Czym wyróżnia się haft maszynowy i haft komputerowy?

Haft maszynowy - o czym należy pamiętać przy tym sposobie znakowania odzieży?


Jak już wspominaliśmy, haft komputerowy nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Może tak być, kiedy w projekcie zaplanowane są bardzo drobne detale. Takim elementem jest np. napis. Powinien mieć on minimalny rozmiar czcionki 6-7 milimetrów. Najczęściej na haft decydują się firmy, których celem jest wyszywanie logo. Od skomplikowania wzoru zależy, czy taki haft reklamowy może zostać użyty.


Haft może być nanoszony na różne elementy odzieży: fartuszki, koszulki polo, bluzy, czapki czy kurtki. W przypadku zdecydowania się na haft na odzieży, która ma bezpośredni kontakt ze skórą, np. wyszywanie na koszulkach, haft musi być zabezpieczony od lewej strony specjalnym materiałem, aby stał się bardziej sztywny i mógł zachować nadany kształt wzoru. Jednak takie usztywnienie może podrażniać skórę niektórych osób, o czym również należy pamiętać.


Kiedy stosuje się haft komputerowy jako znakowanie odzieży?


Wykonywanie wzorów haftem maszynowym jest najbardziej popularne na odzieży roboczej. Mogą to być wzory na czapkach, koszulkach polo, fartuszkach, polarach, itp. Wynika to z paru czynników. Wykonany haft na odzieży wykazuje wysoką odporność na pranie w wysokich temperaturach, nawet po wielu praniach, dzięki czemu możliwe jest dokładne wyczyszczenie ich, nie ryzykując uszkodzenia. Atutem jest również możliwość personalizacji haftów, np. z identyfikatorami pracowników. Odzież robocza musi również zazwyczaj powstać w wielu egzemplarzach, co plusuje opłacalnością - jeden wzór jest powielany na kolejnych materiałach, np. kiedy firma decyduje się na haftowanie logo. Nazwa firmy lub logo naniesiona haftem maszynowym może być bardziej efektowna niż nadruk na materiale.


Haft na odzieży może być też dobrym pomysłem dla klientów indywidualnych. Wszystko zależy od tego, jakie oczekiwania ma klient. Hafty na koszulkach, czapkach, bluzach, ręcznikach, ale też naszywki czy emblematy, mogą być dobrym zastępstwem nadruków. Haft może również zostać wykonany np. na woreczkach bawełnianych, które są świetnym rozwiązaniem ekologicznych opakowań.


Zobacz też inne sposoby znakowania odzieży - DTT, DTG lub sitodruk.


Cennik haftu komputerowego - ile kosztuje haft maszynowy?

Cennik haftu komputerowego


Cena haftu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ ma wielkość haftu, stopień skomplikowania, a także ilość ściegów. Jednorazowy koszt wykonania programu może różnić się w zależności od tego, jak szczegółowy i złożony ma być naszyty wzór. Do wykonania haftu potrzebny jest oczywiście profesjonalny program sterujący maszyną hafciarską. Wpływ na cenę będzie mieć również liczba sztuk odzieży, na której ma zostać umieszczony haft.


Cena zależy też od tego, jak duża jest powierzchnia, na której ma powstać haft maszynowy, a także jaki jest jej rodzaj. Znaczenie ma również ilość uderzeń igły na cm², które decyduje o tym, jak dokładnie będzie odwzorowany szablon. Natomiast na koszt nie ma wpływu ilość użytych kolorów, czyli nici.


Jakie są zalety haftu komputerowego?


Chociaż nie w każdym przypadku haft komputerowy będzie odpowiednim wyborem, niezaprzeczalnie ma wiele zalet. Dlaczego haft maszynowy to sprawdzona technika znakowania tkanin? Zapewnia ona przede wszystkim takie korzyści jak:


  • wytrzymałość - ściegi tworzone przez maszynę są dokładne i staranne, dzięki czemu nie ulegają łatwo uszkodzeniom,

  • dokładność - wszelkie parametry w projekcie muszą być dokładnie określone, dzięki czemu haft maszynowy pozwala na uzyskanie precyzyjnych wzorów,

  • duży wybór wzorów - haft komputerowy umożliwia wykonanie nawet bardzo skomplikowanych projektów - jednocześnie haft można umieścić na różnych typach też odzieży, takich jak np. koszulki, ręczniki, bluzy, etc.,

  • szybkość - dzięki odpowiednim maszynom, proces powstawania haftu jest dużo szybszy niż haft ręczny, dlatego jest to dobra metoda produkcji hurtowej.

Jak można zauważyć, haft komputerowy to niezwykle zaawansowana technika, dzięki której można uzyskać idealne efekty nawet przy dużej liczbie sztuk w krótkim czasie! Kto zatem może najbardziej skorzystać na tej metodzie?Kiedy haft na odzieży może być dobrym wyborem?


Haft na odzieży może być dobrym wyborem dla różnych osób i celów. Pozwala na personalizację ubrań, co jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które cenią sobie oryginalność i chcą wyróżnić się z tłumu. Wyszywanie na koszulkach inicjałów czy ulubionych motywów, daje możliwość wyrażenia siebie i stworzenia unikalnej stylizacji.


Haft na odzieży to także popularny sposób na promocję i reklamę firm. Wyszywanie na koszulkach logo, nazwa lub inny motyw, umieszczony na koszulce, bluzie, czy czapce, to świetna forma reklamy, która przyciągnie uwagę i pozostanie w pamięci. Dodatkowo profesjonalny haft maszynowy jest szczególnie ceniony w branży haute couture, gdzie stanowi element dekoracyjny eleganckich kreacji. Precyzyjne, wykonane z dbałością, wyszywane motywy dodają strojom szyku i uroku, dlatego np. haftowanie logo jest częstym wyborem marek.


Jedną z większych zalet jest również to, że haft na odzieży wykonany zarówno ręcznie, jak i maszynowo jest bardzo trwały i odporny na ścieranie. Wyszywane wzory są zwykle wytwarzane z wytrzymałych nici, co zapewnia długotrwałość i trwałość dekoracji. Dlatego zwłaszcza haftowanie logo jest pożądanym przez firmy sposobem znakowania. Haft komputerowy może być dobrym wyborem dla różnych grup ludzi - zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.


W naszej ofercie znajdą Państwo usługi haftu i innych metod znakowania odzieży: https://www.natura.slupsk.pl/uslugi.


Haft maszynowy, haft komputerowy - podsumowanie

Haft komputerowy, nazywany również haftem komputerowym, to niezwykle korzystna technika znakowania odzieży, która znajdzie zastosowanie w różnorodnych projektach. Dzięki wykorzystaniu technologii komputerowej możliwe jest stworzenie nawet bardzo skomplikowanych wzorów i powielania ich na licznych ubraniach w krótkim czasie. Z tego powodu haft maszynowy będzie szczególnie korzystny do tworzenia odzieży roboczej lub przeznaczonej na gadżety firmowy. Cena haftu komputerowego może się różnić w zależności od takich czynników jak złożoność wzoru, jego szczegółowość oraz liczba wykonanych projektów. Z tego powodu warto powierzyć to zadanie specjalistom - jeśli szukasz profesjonalnych usług haftu maszynowego, skontaktuj się z zespołem Natura!


留言


bottom of page