top of page
Szukaj

Druk na materiale - poznaj różne sposoby na drukowanie tkanin i dzianin

Zaktualizowano: 8 kwi

Jak wiadomo, druk na tkaninach zyskał na popularności w ostatnich latach, a jego powszechność wcale się nie zmniejsza. Nadruki mogą powstawać na różnego typu dzianinach i tkaninach, a profesjonalne drukowanie tkanin zapewnia naprawdę dobrze wykonany wzór i projekt. Jakie są rodzaje druku i które z nich są najbardziej popularne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.


Do czego najczęściej używany jest druk na materiale?

Jak wiadomo, to od klientów zależy, jaki projekt będą chcieli zrealizować. Większość drukarni tkanin ma w ofercie dostępne szablony, jakie wykonuje ich sklep. Dzięki temu możliwe jest wykonanie szerokiej gamy druków na materiale, które świetnie prezentują się na różnorodnych produktach. My specjalizujemy się w druku m.in. na:W zależności od oczekiwanych efektów i specyfiki zamówienia stosuje się różnorodne techniki druku na tkaninie. Dzięki temu każdy produkt cechuje się nie tylko wysoką jakością nadruku, ale również odpowiednią wytrzymałością. Jakie metody wykorzystuje się w drukarniach tkanin? Omawiamy to w dalszej części artykułu.

druk na materiale

Profesjonalny druk na materiałach

Na pewno wiesz już, że aby wykonać nadruk na tkaninie czy innych materiałach np. odzieży, możliwe jest zrobienie tego przy użyciu specjalnego sprzętu. Domowa drukarka nie poradzi sobie z takim zadaniem. Zazwyczaj takich zadań podejmuje się np. drukarnia tkanin.

Mając projekty klientów, materiał oraz odpowiednią technologię, drukarnia tkanin może wykonywać zamówienia wedle wzorów. Sposobów druku jest wiele, ważne jest, aby wybrać producentów, którzy mają do swojej dyspozycji nowoczesne zaplecze techniczne.


Druk sublimacyjny (transferowy)

Technologia druku sublimacyjnego to jedna z bardziej nowoczesnych metod. Jak sama nazwa wskazuje, w tym procesie druku kluczowym czynnikiem jest sublimacja. Co to oznacza? Sublimacja polega na bezpośredniej zmianie substancji ze stanu ciekłego w stan gazowy.


W przypadku druku na tkaninach czy dzianinach, wykorzystuje się technikę sublimacji pośredniej. Pierwszy wydruk wykonywany jest na odpowiednim papierze. Dopiero wtedy, przy pomocy tak zwanej termotransferowej prasy, są przenoszone bezpośrednio na materiał. Jest to sposób aplikacji, który zapewnia wysoką trwałość wydruku. Przeniesienie nadruków odbywa się przy wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu.


Należy jednak zaznaczyć, że taki rodzaj druku stosuje się na włóknach takich jak poliester. Druk sublimacyjny nie sprawdzi się do naturalnych tkanin. Rodzaj materiału w tym wypadku może być powodem wyboru innego sposobu drukowania.


druk na materiale

Sprawdź też nasz artykuł o hafcie komputerowym: Haft komputerowy, haft maszynowy - na czym polega?


Sitodruk

To bardzo stara metoda, która dzięki rozwojowi technologii przetrwała aż do dzisiaj i radzi sobie świetnie. Aby stworzyć druk na materiale tym sposobem, wykorzystuje się szablon umiejscowiony na siatce. Farba jest przepuszczana przez matrycę w taki sposób, aby przedostała się na wybrane, konkretne fragmenty tkaniny.


Ta metoda nadruku jest jedną z popularniejszych stosowanych obecnie na rynku. Jedną z jej zalet jest możliwość zastosowania różnych kolorów, a przy tym gwarantuje niezwykłą trwałość nadruku.

Sitodruk świetnie nadaje się do nadruku na różnych rodzajach tkanin i dzianin. Wydruki dobrze wyjdą na tkaninach naturalnych, materiałach sztucznych oraz syntetycznych. W dodatku sitodruk jest możliwy do zastosowania nie tylko na materiały odzieżowe, ale też świetnie nadaje się do gadżetów i akcesoriów, np. parasolów lub pasków.


Jeśli składasz hurtowe zamówienie, najlepiej zdecydować się właśnie na sitodruk. Do druku konieczne jest stworzenie odpowiedniej matrycy, co może być względnie kosztowne, jednak trzeba ją zrobić tylko raz. Dlatego na tej samej matrycy można wykonać wiele sztuk produktów z nadrukiem. Dodatkowo, sitodruk pozwala na drukowanie jasnych kolorów na ciemnych tkaninach. Aby było to możliwe, po prostu pod docelowy kolor kładzie się białą farbę.


Jeśli chcesz wiedzieć co to jest sitodruk i na czym polega, sprawdź nasz poprzedni artykuł!


druk na materiałach

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy na tkaninach działa na takiej samej zasadzie, jak drukarka atramentowa na papierze. Zaletą tego rodzaju jest niski koszt wydruku na pojedynczych sztukach, ponieważ

nie jest do tego potrzebna żadna matryca. Możliwe jest wydrukowanie każdej grafiki, nie ma ograniczeń narzucanych klientom w kwestii kolorów czy przejść tonalnych między nimi.


Taki druk powstaje w efekcie nadrukowywania bardzo małych kropel barwnika na materiale. W wyniku tego procesu powstaje wzór. Do tego rodzaju druku na tkaninie stosuje się paletę CMYK, w teorii można tak nadrukować dowolny kolor z podstawowej palety kolorystycznej. W praktyce jednak występują tu ograniczenia - występują zawężone możliwości korzystania z kolorów cięższych do uzyskania, jak np. metalicznych, fluorescencyjnych czy też palety barw PANTONE.


Druk cyfrowy wykonuje się zazwyczaj na jasnych tkaninach. Dlatego druk białych kropek na ciemnym tle to żmudny proces, który nie jest zbyt komfortowy ani opłacalny, gdyż należy zadrukować całą tkaninę na ciemno i pozostawić niezadrukowane kropki. Lepiej do tego nadaje się na przykład sitodruk. Natomiast ten proces może się przydać natomiast do wydruku zdjęć, projektów ze szczegółowymi wzorami czy właśnie przejściami tonalnymi.


Z uwagi na zadrukowane medium, druk cyfrowy dzielimy na:


  • druk metodą DTG (Direct to Garment)

  • druk metodą DTT (Direct to Textile) bądź inaczej nazywany Roll-to-Roll (materiału w belce)

Sprawdź artykuł o znakowaniu odzieży: https://www.natura.slupsk.pl/post/znakowanie-odziezy


DTG - Direct to Garment

Druk DTG można tłumaczyć jako nadruki ‘wprost na odzież’. Ta technika pozwala na nanoszenie nadruku na gotowy produkt odzieżowy, który jest wyprodukowany przed etapem drukowania. Zadrukowany produkt jest gotowy do użytku zaraz po zdjęciu go z drukarki. Metoda DTG jest świetna, jeśli klient chciałby oznakować gotowe produkty:


  • koszulki / t-shirty

  • torby bawełniane

  • fartuszki itp.


Przy wydruku DTG nie ma konieczności przygotowywanie klisz, matryc czy sit, co bezpośrednio wpływa na niski koszt nadruku. DTG daje możliwość personalizacji pojedynczych czy bardzo małych zamówień. Przy nadruku metodą DTG, niestety nie osiągniemy dużych nadruków. Maksymalny obszar zadruku to powierzchnia 40x50cm.


Direct to Textile/Roll-to-roll – drukowanie tkanin w belkach

W tej metodzie na potężną drukarkę cyfrową zakłada się belkę czystego, niezadrukowanego materiału. Tkanina jest zadrukowana na całej płaszczyźnie, dzięki czemu klient posiada pełnię możliwości uszycia produktów, które mu się zamarzą. Dopiero z takiej zadrukowanej tkaniny, wycinamy formy i realizujemy zamówienie klienta, w tym:


  • torby bawełniane,

  • fartuszki,

  • ściereczki kuchenne,

  • obrusy,

  • woreczki bawełniane itp.


Dzięki metodzie druku DTT/ Roll-to-roll, zadrukowane możemy mieć rączki od torby, wszystkie boki czy kieszenie. Takie produkty wyglądają wyjątkowo i cieszą się uznaniem klientów.


rodzaje druku

Rzadziej spotykane sposoby, jakie może stosować drukarnia tkanin

Zdarza się, że ze względu na specyfikę materiału bądź projektu należy zastosować inne metody druku na tkaninie. Poniżej przedstawiamy inne możliwe techniki, dzięki którym nadruk na tkaninie będzie zawsze prezentował się idealnie.


Druk plastizolowy

Może być stosowany na każdym rodzaju materiału. Do tego zalicza się też dzianiny, swetry czy dżins. Równie dowolny jest kolor bazowy, na jakim wydruk będzie wykonywany. W przypadku ciemnych tkanin, również nadrukowuje się najpierw białą farbę, a następnie docelowy kolor. Farby plastizolowe, których używa się do tej metody, tworzą bardzo charakterystyczną powłokę, która przypomina gumę. Ta metoda pozwala na uzyskanie trwałego wzoru, który bardzo dokładnie przenosi kolor.


Co ważne, taki druk na materiale pozwala również na wykonanie wydruku dowolnej grubości i tekstury, co oznacza, że może być mocno wyczuwalny, albo przeciwnie - bardzo delikatny w dotyku. Do tej metody również jest wymagana bardzo wysoka temperatura, co gwarantuje, że nadruk na tkaninie nie spierze się pod wpływem gorącej wody.


Folia flex

Drukarnia tkanin, która specjalizuje się w tym sposobie druku, oferuje nadruki na trudnych bazach, takich jak folia odblaskowa. Inne materiały, na które odpowiednim sposobem będzie taki druk jest poliester, wiskoza czy akryl. Poza tym również nie trzeba tworzyć tutaj specjalnej matrycy.


Aby wykonać taki nadruk, ploter (czyli maszyna, dzięki której można nanosić obrazy), wycina fragmenty folii w odpowiednich barwach. By uzyskać bardziej złożony wachlarz barw, konieczne jest wycięcie fragmentów z innych folii. Wadą tej metody natomiast jest późniejszy kontakt z wyższymi temperaturami. Aby jej nie uszkodzić, należy prasować ją od drugiej strony. Dla producentów odzieży może nie być to odpowiedni sposób, aby nanieść wzór, dlatego dział projektowy powinien brać to pod uwagę.

drukarnia tkanin

Jak wybrać odpowiedni sposób druku na materiale?

Tak naprawdę, wszystko zależy od preferencji i oczekiwań co do nadruków na dzianinach i tkaninach. Choć przed dokonaniem zamówienia warto zapoznać się z dostępnymi opcjami druku na materiałach, najlepszą opcją będzie skorzystanie z wiedzy fachowców. Dlatego warto wybrać sklep, który będzie mógł doradzić klientom w kwestii zamówienia i zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Dobrą opcją będzie również drukarnia tkanin, która specjalizuje się w nanoszeniu wzorów np. na odzież.


Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są rodzaje splotów tkaninowych, sprawdź nasz artykuł: https://www.natura.slupsk.pl/post/sploty-tkaninowe.

Comments


bottom of page