top of page
Szukaj

Co to jest sitodruk? Jakie jest zastosowanie sitodruku?

Zaktualizowano: 19 maj

Sitodruk stał się jedną z popularniejszych metod druku na powierzchniach płaskich. Zwłaszcza często używany jest przy druku na odzieży i materiałach. Jak sama nazwa wskazuje, dużą rolę odgrywa tutaj specjalne sito. Na czym polega ta technika i jakie są jej zalety? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.


Czy nadruk metodą sitodruku jest czymś nowym?


Mogłoby się wydawać, że sitodruk jest nowoczesną metodą, wynalezioną zupełnie niedawno. Nic bardziej mylnego! Sama technika ma około 1000 lat tradycji. Początkowo była stosowana na Dalekim Wschodzie, za jej wynalazców uznaje się ówczesnych Japończyków, a wywodzi się od metod druku szablonowego. Wykorzystywali oni tę metodę do dekorowania swoim między innymi kimon. Taki druk na materiałach był tam bardzo spopularyzowany. Od tamtej pory, technikę sitodruku stopniowo rozwijano, jednak dopiero w XX wieku nastąpił przełom. Wtedy, w drugiej dekadzie wieku w Stanach Zjednoczonych zaczęto używać druku o wielu kolorach, który tworzono w jednej formie drukarskiej.


Wtedy, początkowo sitodruk stosowany był w poligrafii (czyli przy tworzeniu prasy, książek czy magazynów). Jednak w latach 30. XX ponownie zaczął się popularyzować druk na materiale oraz tkaninach.


Na czym polega metoda sitodruku?


W jaki sposób więc działa ta metoda? Odpowiedni szablon nałożony zostaje na niewielką siateczkę. Sposób, w jaki ułożone zostają oczka jest czymś w rodzaju pikseli na ekranie. Siatki mogą być wykonane z różnych materiałów - na przykład mogą być tkane, metalowe lub zrobione z włókien syntetycznych. By możliwe było wydrukowanie grafiki, wyznaczone oczka siatki zostają zamknięte, zablokowane, a pozostałe są otwarte. Etap blokowania otworów jest bardzo ważny. Właśnie przez te otwarte oczka przepuszczane są farby. Aktualnie tłoczenie farby jest wynikiem wysokiego ciśnienia.


Obecnie, sitodruk jest używany przede wszystkim do druku na torby bawełniane, workoplecaki bawełniane, koszulki z nadrukiem. Często też może być wykorzystywany w celach reklamowych, np. woreczki z nadrukiem, woreczki na owoce czy też woreczki na biżuterię.

Sitodruk na koszulkach - jak powstaje?

Sitodruk krok po kroku

Krok 1. Zaprojektowanie wzoru


Aby wiedzieć, co chce się wydrukować na danym materiale, należy przemyśleć wzór. Najlepiej, aby był on zaprojektowany odpowiednio technicznie. Kiedy już powstał projekt, drukarz musi wydrukować go najpierw na specjalnej, przezroczystej folii. Jest to obowiązkowy krok do utworzenia szablonu.


Krok 2. Przygotowanie specjalnego sita


Aby dobrać odpowiednią matrycę, należy prawidłowo ocenić o jak bardzo szczegółowych wzorach jest mowa. Równie duże znaczenie ma złożoność danego wzoru. Ważnym elementem jest też jaką teksturę ma mieć materiał, przeznaczony do druku. Na sito jest nakładana warstwa emulsji, którą utwardza się przy użyciu światła.


Krok 3. Naświetlanie


Jak już wspominaliśmy wyżej, nałożoną emulsję utwardza się światłem. Natomiast te części, które mają na sobie elementy wzoru, są nadal w postaci płynnej. W przypadku, kiedy do projektu ma być użyte wiele kolorów, każdy z nich musi mieć osobną matrycę, chodzi tu o separację kolorów. Dopasowanie wielu matryc do siebie wymaga odpowiedniej precyzji i dokładności. Szablony trzeba później dopasować tak, aby móc uzyskać pożądany efekt - bez pustych przestrzeni.


Krok 4. Utworzenie szablonu poprzez zmycie emulsji


Kiedy już matryca zostanie odpowiednio naświetlona, elementy materiału, które nie są pokryte wzorem, zostają utwardzone. Natomiast reszta emulsji, która nie jest utwardzona, zostaje po prostu spłukana. Przez odcisk, który został na matrycy, możliwe jest przetłaczanie farby.


Krok 5. Suszenie


Sito musi zostać osuszone, a potem nakładane są finalne poprawki. Robi się to zwłaszcza przy złożonych projektach, których nadruki muszą być bardzo dokładne. Po tym kroku, szablon jest już gotowy do użytku.


Krok 6. Gotowy do druku


W tym kroku sito jest już umieszczane na prasie do druku. Uprzednio należy wybrać materiały, na jakie chcemy nadrukować projekt. Kładzie się go na płasko, na przestrzeni maszyny specjalnie wyznaczonej do drukowania.


Następnie sito jest spuszczane tak, aby pokryło maszynę drukarską. Na jej górnej części jest umiejscowiony tusz, który przy użyciu tak zwanej rakli jest rozpłaszczany na całą długość sita. Tą metodą sitodruku, farba przechodzi przez te niewypełnione otwory szablonu i zostawia pożądany wzór na materiale.

sitodruk - co to?

Co się dzieje, kiedy szablon nie będzie już potrzebny?


Po tym, kiedy już wszystko zostanie zadrukowane na pożądanej liczbie produktów, emulsja może zostać "zdjęta" za pomocą odwarstwiacza. Dzięki temu, bez problemu można użyć tego samego sita, do stworzenia i zaprojektowania nowych szablonów.


Jak było kiedyś?


Zanim został spopularyzowany ten sposób nadruku, sitodruk musiał być realizowany z użyciem prasy. Były one obsługiwane manualnie, jednak obecne są zautomatyzowane, co jest dużym udogodnieniem, ponieważ na przykład nie trzeba już ręczni wtłaczać farbę przez matrycę robiąc nadruki na koszulkach czy torbach płóciennych. Obecnie do znakowania używa się tak zwanych karuzel, czyli właśnie zautomatyzowanych maszyn, które mają hydrauliczną prasę do wtłaczania barwnika. Co to właściwie zmienia? Przede wszystkim dużo szybsze tempo realizacji! Dzięki automatyzacji maszyn, znacznie szybciej można utworzyć serię danych produktów, niż kiedy było to trzeba robić ręcznie.


Druk sitowy - jakie jest sito?


Sito można odpowiednio dopasowywać do potrzeb danego projektu. W zależności od tego, jak szczegółowy i złożony ma być nadruk. Jeśli konieczne jest zrobienie bardzo szczegółowego nadruku, można użyć też sita o tak zwanej wysokiej liczbie sitowej (200-300). Wtedy możliwe jest precyzyjne przepuszczanie farby, poprzez większą kontrolę nad farbą i jej ilości, przepływającej przez sito. Sitodruk na gęstych siatkach gwarantuje ostrość grafiki.


Natomiast w przypadku mniej szczegółowych projektów, proces sitodruku może się odbyć na sicie o niższej liczbie sitowej (85-150). Szczegółowość grafiki może być trochę mniejsza, ale przy mniejszych szczegółach to powinno wystarczyć.


Zastosowanie sitodruk - co jeszcze warto wiedzieć?


Sitodruk może zostać wykonany na różnych materiałach, od czego może zależeć efekt końcowy. Zależy on też również od rodzaju farby. Mogą zostać użyte naprawdę różne farby: farby wodne, farby fotoluminescencyjne, farby plastizolowe czy przy użyciu farb bezwonnych. Istnieje też możliwość uzyskania różnorodnych kolorów, np. przez farby złote czy srebrne, można utworzyć też przejścia tonalne. Farby wodne należą do tych, które na tkaninach jasnych umożliwiają uzyskać niezwykłe żywe kolory

Co to jest sitodruk?

Różnorodne materiały


Sitodruk może być wykonany również na naprawdę różnych rodzajach materiału. To idealne rozwiązanie na koszulki, tkaniny, tworzywa sztuczne, papieru, a nawet drewno. Jeśli zlecenie druku będzie wykonywać kompetentna marka, zadba o cały proces druku - od zebrania projektu aż po suszenie gotowego nadruku. Dzięki temu, jakość druku powinna być wysoka i spełniać oczekiwania. Nadruk jest więc uzależniony od wielu czynników.


Sprawdź też nasz artykuł o splotach tkaninowych: https://www.natura.slupsk.pl/post/sploty-tkaninowe.


Zalety sitodruku


Sitodruk jest popularny na terenie całego kraju i świata. Nic dziwnego, w końcu rzeczywiście pozwala uzyskać naprawdę dobre efekty nadruków. Nadruki z sitodruku doskonale sprawdzają się na dłuższą metę. Są one odporne na promieniowanie UV, wysokie temperatury, środki do prania i czynniki atmosferyczne. Sitodruk jest szczególnie odpowiedni dla druku w dużych nakładach. Można go też stosować na naprawdę różnych materiałach - od papieru aż do tworzyw sztucznych.

bottom of page