top of page
Szukaj

Sitodruk — jakie jest zastosowanie sitodruku? Sprawdź!

Zaktualizowano: 25 sty

Sitodruk stał się jedną z popularniejszych metod druku na powierzchniach płaskich. Szczególnie często używany jest przy druku na odzieży i materiałach. Jak sama nazwa wskazuje, dużą rolę odgrywa tutaj specjalne sito. Na czym polega ta technika i jakie są jej zalety? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.


Sitodruk na koszulkach - jak powstaje?

Co to jest sitodruk i na czym polega?

Sitodruk to jedna z najpopularniejszych metod znakowania tkanin. W jaki sposób działa technika sitodruku? Na początku odpowiedni szablon nałożony zostaje na niewielką siateczkę. Sposób, w jaki ułożone zostają oczka jest czymś w rodzaju pikseli na ekranie. Siatki te mogą być wykonane z różnych materiałów - na przykład mogą być tkane, metalowe lub zrobione z włókien syntetycznych. By możliwe było wydrukowanie grafiki, wyznaczone oczka siatki zostają zamknięte, zablokowane, a pozostałe są otwarte. To właśnie etap blokowania otworów jest bardzo ważny. Właśnie przez te otwarte oczka przepuszczane są farby. Aktualnie tłoczenie farby jest wynikiem wysokiego ciśnienia.


Sitodruk to jedna z nielicznych metod, która praktycznie nie posiada wad. Choć wiąże się z pewnymi ograniczeniami produkcyjnymi, technika ta oferuje znacznie więcej korzyści. Obecnie sitodruk jest używany przede wszystkim do druku na torby bawełniane, workoplecaki bawełniane czy koszulki z nadrukiem. Często też może być wykorzystywany w celach reklamowych, np. woreczki z nadrukiem, woreczki na owoce czy też woreczki na biżuterię. Jest to więc niezwykle wszechstronna metoda znakowania tkanin.


Od czego zależą koszty wykonania sitodruku?

Na koszt sitodruku składają się w dużej mierze kilka czynników. Wśród nich najważniejsze to m.in. rozmiar grafiki i wielkość nadruku — jest dostosowany do formatów matryc koniecznych do przygotowania. Wśród nich rozróżniamy 3 podstawowe formaty — A5/A4 i A3. Kolejnym ważnym elementem w metodzie sitodruku jest ilość kolorów, ponieważ każdy dodatkowy kolor wiąże się ze wzrostem kosztu jednostkowego oraz przygotowaniem odpowiedniej matrycy. Istotny jest także nakład odzieży — największy wpływ na cenę sitodruku ma jego ilość. Z tego powodu metoda sitodruku jest najbardziej opłacalna dla dużych zamówień hurtowych (np. sitodruk na koszulkach) w nakładzie wynoszących nawet 1000 sztuk.


Sitodruk druk na materiale

Zastosowanie sitodruku — co warto wiedzieć?

Sitodruk może zostać wykonany na różnych materiałach, od czego może zależeć efekt końcowy. Zależy on też również od rodzaju farby. Mogą zostać użyte naprawdę różne farby: farby wodne, farby fotoluminescencyjne, farby plastizolowe czy przy użyciu farb bezwonnych. Istnieje też możliwość uzyskania różnorodnych kolorów, np. przez farby złote czy srebrne, można utworzyć też przejścia tonalne. Farby wodne należą do tych, które na tkaninach jasnych umożliwiają uzyskać niezwykłe żywe kolory. Natomiast farby plastizolowe mają wysoki współczynnik krycia.


Sitodruk i różnorodne materiały

Sitodruk może być wykonany również na naprawdę różnych rodzajach materiału. To idealne rozwiązanie na tkaniny (szczególnie dobrze sprawdza się sitodruk na koszulkach lub torbach płóciennych), tworzywa sztuczne, papier, a nawet drewno. Jeśli zlecenie druku będzie wykonywać kompetentna marka, zadba o cały proces druku — od zebrania projektu aż po suszenie gotowego nadruku. Dzięki temu, jakość druku powinna być wysoka i spełniać oczekiwania. Nadruk jest więc uzależniony od wielu czynników.


Sprawdź też nasz artykuł o splotach tkaninowych: https://www.natura.slupsk.pl/post/sploty-tkaninowe. 


Jakie są zalety sitodruku?

Sitodruk jest popularny na terenie całego kraju i świata. Nic dziwnego, w końcu rzeczywiście pozwala uzyskać naprawdę dobre efekty nadruków. Nadruki z sitodruku doskonale sprawdzają się na dłuższą metę. Są one odporne na promieniowanie UV, wysokie temperatury, środki do prania i czynniki atmosferyczne. Sitodruk jest szczególnie odpowiedni dla druku w dużych nakładach. Można go też stosować na naprawdę różnych materiałach — od papieru aż do tworzyw sztucznych.

Idąc śladem powszechnego przekonania "im więcej, tym taniej", technika druku sitodrukowego doskonale odzwierciedla tę zasadę. Stanowi ona doskonałe narzędzie do produkcji wysokich nakładów odzieży, zapewniając stopniowo malejące koszty.


Naturalnie, technika sitodruku jest stosowana również do oznaczania mniejszych ilości, chociaż w takich przypadkach cena nie jest już głównym atutem tej metody. Niemniej jednak, trwałość osiągana w efekcie finalnym stanowi duży walor.


Dzięki dużej palecie barw możliwe jest uzyskanie bardzo wyrazistych i intensywnych kolorów, co jest zdecydowanym plusem. Jednakże wiąże się to z pewnym ograniczeniem dotyczącym liczby kolorów używanych w jednym projekcie. Możemy zastosować maksymalnie 5 odcieni kolorystycznych dla jednego logo. To wymaga przygotowania matryc dla każdego z tych kolorów, co generuje dodatkowe koszty, zwłaszcza przy mniejszych nakładach. Co więcej, przejścia tonalne zwykle są sprowadzone do jednego koloru. Istnieje jednak opcja odwzorowania tych efektów za pomocą sitodruku rastrowego, gdzie regulacja nacisku na matrycę tworzy efekt stopniowego przejścia kolorów.


Trwałość sitodruku

Metoda sitodruku na koszulkach cechuje się wyjątkową trwałością — producenci farb gwarantują, że logo będzie utrzymywać się nawet po praniu w temperaturze 90 stopni. Warto mieć jednak na uwadze, że lepszym rozwiązaniem będzie pranie bawełnianych koszulek w niższej temperaturze. Przy odpowiedniej pielęgnacji, czyli praniu zgodnie z zaleceniami na metce produktu, koszulka z nadrukiem sitodrukowym będzie służyć przez wiele lat.Co to jest sitodruk?

Pielęgnacja odzieży z nadrukiem metodą sitodruku

Choć sitodruk charakteryzuje się trwałością nadruku, konieczne jest zastosowanie odpowiednich kroków w procesie pielęgnacji, aby grafika utrzymała się w pierwotnym stanie przez jak najdłuższy czas. Nawet przy odporności sitodruku na wyższe temperatury prania, istotne jest uwzględnienie rodzaju materiału, na którym wykonano nadruk, aby zapewnić jego długotrwałość. Optymalna temperatura prania dla koszulek z nadrukiem sitodrukowym wynosi 40 stopni Celsjusza.


Taka temperatura nie tylko pomaga zachować oryginalny kształt i kolor ubrania, ale również minimalizuje ryzyko odpryskiwania farby w trakcie długotrwałego prania w podwyższonych temperaturach. W trakcie procesu prasowania zaleca się wykonywanie go od wewnątrz ubrania i unikanie bezpośredniego prasowania na obszarze nadruku, aby zapobiec ewentualnym pęknięciom spowodowanym wysoką temperaturą żelazka.


Sitodruk — proces druku krok po kroku

Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, metoda sitodruku podzielona jest na kilka istotnych kroków — zaczynając od stworzenia wzoru, a kończąc na produkcie gotowym do druku. Jak przebiega proces drukowania metodą sitodruku? Wyjaśniamy poniżej.


Krok 1: Zaprojektowanie wzoru

Aby wiedzieć, co chce się wydrukować na danym materiale, należy dokładnie przemyśleć wzór. Szczególną uwagę należy zwrócić na aspekty techniczne projektu. Kiedy już powstanie, drukarz musi wydrukować go najpierw na specjalnej, przezroczystej folii — jest to obowiązkowy krok do utworzenia szablonu.


Krok 2: Przygotowanie specjalnego sita

Aby dobrać odpowiednią matrycę, należy prawidłowo ocenić o jak bardzo szczegółowych wzorach jest mowa. Równie duże znaczenie ma złożoność danego wzoru. Ważnym elementem jest też jaką teksturę ma mieć materiał, przeznaczony do druku. Na sito jest nakładana warstwa emulsji, którą utwardza się przy użyciu światła.


Krok 3: Naświetlanie

Jak już wspominaliśmy wyżej, nałożoną emulsję utwardza się światłem. Natomiast te części, które mają na sobie elementy wzoru, są nadal w postaci płynnej. W przypadku, kiedy do projektu ma być użyte wiele kolorów, każdy z nich musi mieć osobną matrycę, chodzi tu o separację kolorów. Dopasowanie wielu matryc do siebie wymaga odpowiedniej precyzji i dokładności. Szablony trzeba później dopasować tak, aby móc uzyskać pożądany efekt — bez pustych przestrzeni.


Krok 4: Utworzenie szablonu poprzez zmycie emulsji

Kiedy już matryca zostanie odpowiednio naświetlona, elementy materiału, które nie są pokryte wzorem, zostają utwardzone. Natomiast reszta emulsji, która nie jest utwardzona, zostaje po prostu spłukana. Przez odcisk, który został na matrycy, możliwe jest przetłaczanie farby.


Krok 5: Suszenie

Sito musi zostać osuszone, a potem nakładane są finalne poprawki. Robi się to zwłaszcza przy złożonych projektach, których nadruki muszą być bardzo dokładne. Po tym kroku, szablon jest już gotowy do użytku.


Krok 6: Gotowy do druku

W tym kroku sito jest już umieszczane na prasie do druku. Uprzednio należy wybrać materiały, na jakie chcemy nadrukować projekt. Kładzie się go na płasko, na przestrzeni maszyny specjalnie wyznaczonej do drukowania. Następnie sito jest spuszczane tak, aby pokryło maszynę drukarską. Na jej górnej części jest umiejscowiony tusz, który przy użyciu tak zwanej rakli jest rozpłaszczany na całą długość sita. Tą metodą sitodruku, farba przechodzi przez te niewypełnione otwory szablonu i zostawia pożądany wzór na materiale.sitodruk - co to?

Co się dzieje, kiedy szablon do sitodruku nie będzie już potrzebny?

Po tym, kiedy już wszystko zostanie zadrukowane na pożądanej liczbie produktów, emulsja może zostać "zdjęta" za pomocą odwarstwiacza. Dzięki temu, bez problemu można użyć tego samego sita, do stworzenia i zaprojektowania nowych szablonów.


Sitodruk — jak wyglądało to kiedyś?

Zanim został spopularyzowany ten sposób nadruku, sitodruk musiał być realizowany z użyciem prasy. Były one obsługiwane manualnie, jednak obecne są zautomatyzowane, co jest dużym udogodnieniem, ponieważ na przykład nie trzeba już ręcznie wtłaczać farbę przez matrycę robiąc sitodruk na koszulkach czy torbach płóciennych. Obecnie do znakowania używa się tak zwanych karuzel, czyli właśnie zautomatyzowanych maszyn, które mają hydrauliczną prasę do wtłaczania barwnika. Zapewnia to wiele korzyści — przede wszystkim dużo szybsze tempo realizacji! Dzięki automatyzacji maszyn, można znacznie sprawniej utworzyć serię danych produktów, niż kiedy było to trzeba robić ręcznie.


Druk sitowy — jakie jest sito?

Sito można odpowiednio dopasowywać do potrzeb danego projektu w zależności od tego, jak szczegółowy i złożony ma być nadruk. Jeśli konieczne jest zrobienie bardzo szczegółowego nadruku, można użyć też sita o tak zwanej wysokiej liczbie sitowej (200-300). Wtedy możliwe jest precyzyjne przepuszczanie farby poprzez większą kontrolę nad farbą i jej ilości przepływającej przez sito. Sitodruk na gęstych siatkach gwarantuje ostrość grafiki.


Natomiast w przypadku mniej szczegółowych projektów, proces sitodruku może się odbyć na sicie o niższej liczbie sitowej (85-150). Szczegółowość grafiki może być trochę mniejsza, ale przy mniejszych szczegółach to powinno wystarczyć.Czy nadruk metodą sitodruku jest czymś nowym?

Mogłoby się wydawać, że sitodruk jest nowoczesną metodą, wynalezioną zupełnie niedawno. Nic bardziej mylnego! Sama technika ma około 1000 lat tradycji. Początkowo była stosowana na Dalekim Wschodzie, za jej wynalazców uznaje się ówczesnych Japończyków, a wywodzi się od metod druku szablonowego. Wykorzystywali oni tę metodę do dekorowania swoim między innymi kimon. Taki druk na materiałach był tam bardzo spopularyzowany. Od tamtej pory, technikę sitodruku stopniowo rozwijano, jednak dopiero w XX wieku nastąpił przełom. Wtedy, w drugiej dekadzie wieku w Stanach Zjednoczonych zaczęto używać druku o wielu kolorach, który tworzono w jednej formie drukarskiej.


Wtedy, początkowo sitodruk stosowany był w poligrafii (czyli przy tworzeniu prasy, książek czy magazynów). Jednak w latach 30. XX ponownie zaczął się popularyzować druk na materiale oraz tkaninach.Comments


bottom of page