top of page
Szukaj

Druk DTG - na czym polega druk cyfrowy DTG?

Zaktualizowano: 14 maj

Druk DTG to jedna z najnowocześniejszych metod nadruku na materiałach. Z angielskiego oznacza on "direct to garment printing", czyli w tłumaczeniu "drukowanie bezpośrednio na odzieży". Na czym polega taki sposób znakowania ubrań i tkanin i jakie są jego plusy i minusy? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Druk DTG - kiedy warto go wybrać?

Druk DTG - co to znaczy bezpośredni?

Nadruk DTG działa w oparciu o prostą i powszechnie znaną metodę. W bardzo podobny sposób działa drukarka atramentowa, którą wiele osób posiada we własnym domu.


Różnica polega na tym, że druk DTG stosuje się na materiał, na przykład na torbę bawełnianą lub koszulki, a w miejsce drukarki domowej stosuje się specjalną drukarkę przemysłową, która jest przystosowana do druku DTG na ubraniach.


Druk cyfrowy DTG polega po prostu na bezpośrednim nałożeniu farby drukarskiej na koszulki lub inny materiał. Farba przenika głęboko w tkaninę, co sprawia, że nadruk DTG nie jest nawet wyczuwalny palcami.


Nadruki DTG to stosunkowo nowa technologia, ponieważ zaczęto ich używać w branży drukarskiej dopiero w latach 90. Oczywiście z początku niewiele drukarni używało tej innowacyjnej w tamtych czasach metody druku.


Obecnie nadruk cyfrowy DTG stał się konkurencyjną alternatywą dla starszych metod druku, takich jak bardzo popularna metoda sitodruku.


Usługi druku DTG

Jakie zalety ma druk cyfrowy DTG?

Druk DTG jest bardzo popularny, co ma swoje przyczyny w jego licznych zaletach. Wyróżniają go one od innych, tradycyjnych metod druku. Są to między innymi:


  1. Wysoka szczegółowość nadruku DTG pozwala na używanie go do bardziej precyzyjnych nadruków, na przykład fotografii. Technologia tego druku cyfrowego oddaje nawet drobne elementy projektu.

  2. W przeciwieństwie do sitodruku nie trzeba się tu ograniczać z użyciem kolorów — druk DTG zapewnia szeroką gamę kolorów do wyboru na nadruki.

  3. Wyjątkowo szybki czas realizacji — nie jest konieczne tworzenie specjalnych siatek, jak w przypadku sitodruku, dzięki czemu przygotowanie wydruku zajmuje mniej czasu. Przy dodatkowym użyciu specjalistycznych drukarek, metoda druku DTG zapewnia wydajność i szybką realizację.

  4. Fakt, że nie wymaga się tworzenia specjalnej siatki, sprawia, że druk jest opłacalny już od jednej sztuki lub do po prostu średnich nakładów. Dzięki temu produkty wykonane za pomocą nadruku DTG mogą zamawiać również małe przedsiębiorstwa bez obaw o budżet.

  5. Druk DTG bardzo dobrze sprawdza się przy kolorowych grafikach, ponieważ zapewnia bardzo dokładne odwzorowanie kolorów. Można więc drukować przejścia tonalne, czyli gradienty, full color i inne złożone kolory.

  6. Idealnie nadaje się do druku na koszulkach woreczkach bawełnianych, czy bawełnianych torbach. Zapewnia w ten sposób całkiem duży obszar zadruku i jednocześnie nie traci na szczegółowości.

  7. Druk cyfrowy DTG jest właściwie niewyczuwalny w dotyku, ponieważ farba wsiąka głęboko w materiał. Dzięki temu, nadruki DTG nie kruszą się ani nie marszczą, nawet po wielokrotnym praniu, co oznacza, że są bardzo trwałe.

Należy jednak pamiętać, żeby prać i prasować odzież na lewej stronie, aby zminimalizować szansę zniszczenia nadruku.


Polecamy też nasz artykuł o hafcie komputerowym: Haft komputerowy, haft maszynowy - na czym polega?


Druk DTG na torbie

Nadruk DTG - aspekty techniczne

W produkcji z użyciem metody Direct-to-garment printing należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, aby zapewnić jak najlepszą żywotność powstałej grafiki.


Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na materiał docelowy. Druk DTG najlepsze efekty osiąga na tkaninach naturalnych, przede wszystkim bawełnianych bluzach, torbach czy koszulkach. Materiał może się składać z maksymalnie 20% sztucznych materiałów, na przykład poliestru.


Po drugie, projekt nadruku DTG musi mieścić się z przodu lub z tyłu koszulki czy torby. Z tego powodu technika ta będzie najlepszym wyborem do projektów z jedną, konkretną grafiką — nie jest możliwe nadrukowanie czegoś np. na rękawach lub zadrukowania całego ubrania jednolitym wzorem. Ponadto zaleca się, aby druk DTG stosować na tkaninach kolorowych — przy odzieży białej grafika może być mniej trwała.


Kiedy warto wykorzystać druk DTG?

Jak już wspomnieliśmy, druk DTG jest opłacalny już od 1 zamówionej sztuki. Dlatego skorzystanie z tej metody będzie zwłaszcza przydatne, kiedy chcesz złożyć zamówienie na względnie niewielką serię odzieży z Twoim nadrukiem. Przykładowo taki nadruk może być wykorzystany np. przy okazji konferencji, jako gadżety z logo dla gości lub przy firmowej imprezie. Nadruk DTG bezpośredni świetnie sprawdzi się też do odzieży promocyjnej dla Twojej firmy - być może wykorzystasz go do stworzenia ciekawych upominków dla swojego zespołu?


O czym należy pamiętać przy projektowaniu nadruku DTG?

Przy projektowaniu nadruku, który zostanie naniesiony na odzież, powinien on być cyfrowym obrazem. Może być to więc przykładowo własne zdjęcie lub specjalnie stworzony projekt nadruku w programie graficznym. Jedną z największych zalet druku DTG jest fakt, że możliwe jest wykorzystanie dowolnego pliku graficznego.


Warto też dowiedzieć się, jak przygotować projekt do druku tak, aby spełnił Twoje oczekiwania - musi on bowiem spełniać odpowiednie kryteria. Powinien być w pliku PDF bądź JPG o możliwie najwyższej rozdzielczości. Maksymalny format nadruku to 35x40cm, natomiast najmniejszy wynosi 2mm.


Sprawdź też nasz artykuł o odwzorowaniu kolorów na tkaninie: https://www.natura.slupsk.pl/post/kolory-w-palecie-pantone-a-druk.


Nadruk DTG - wady i zalety druku DTG

Przygotowanie projektu do nadruku DTG

W przypadku druku DTG nie ma potrzeby, aby ograniczać ilość kolorów użytych w projekcie. Gama kolorystyczna jest szeroka, a do swojego nadruku możesz użyć każdego koloru, jaki jest w niej dostępny. Jeśli podejmiesz współpracę z profesjonalną drukarnią, z pewnością uda się oddać głębię kolorów, jakiej oczekujesz.


Ważne jest, aby zwrócić uwagę na odpowiednie formaty pliku przesyłanego do druku cyfrowego. Należy stosować się do zaleceń drukarni, ponieważ zapewni to szybkość wykonania odzieży.


Jeśli plik zostanie wysłany w odpowiedniej formie i w możliwie najlepszej dostępnej rozdzielczości, będziesz mieć gwarancję, że nadruk DTG na odzieży, koszulce czy torbie będzie wyglądał tak samo, jak jego projekt na komputerze. Należy jednak pamiętać też o różnicach, które mogą wynikać z różnych wyświetlaczy ekranów.


Druk bezpośredni zapewnia zachowanie jakości, co w połączeniu z wysoką szczegółowością jest gwarancją otrzymania dobrze wykonanego produktu.


Druk DTG - podsumowanie

Zanim zdecydujesz, jaka metoda znakowania będzie dla Twojego zamówienia najlepsza, warto dowiedzieć się więcej informacji innych rodzajach druku na tekstyliach. Może się okazać, że na przykład sitodruk okaże się bardziej odpowiedni na Twoje zamówienie.

Należy zastanowić się między innymi nad:


  • nakładem zamówienia,

  • materiałem, z którego jest odzież,

  • projektem nadruku.


W Naturze oferujemy produkty z wysokiej jakości bawełny, które świetnie nadają się na druk DTG. Jeśli uważasz, że taka metoda znakowania jest idealna dla Twojej odzieży i innych tekstyliów, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!


Jesteś zaciekawiony techniką druku DTG? Zobacz też nasz artykuł o innych sposobach druku na materiałach!

Comments


bottom of page