top of page
Szukaj

Biodegradacja bawełny - czym różni się biodegradacja od kompostowalności?

Zaktualizowano: 3 sty

Zastanawiasz się - w jakim stopniu ekologiczne torby, rzeczywiście są przyjazne naszej planecie? Czym różnią się tworzywa biodegradowalne od tworzyw sztucznych i jak wybrać takie, które nie będą zaśmiecać środowiska naturalnego? Rozumiemy te dylematy, dlatego w tym artykule tłumaczymy, jak rozróżniać takie materiały, a także wyjaśniamy czy biodegradowalność i opakowania, które nadają się na kompost to to samo!


Opakowania biodegradowalne - czym się cechują?


Opakowania biodegradowalne to takie, które dzięki swojemu składowi mogą się rozłożyć w środowisku, a przy tym nie wydalają szkodliwych substancji w procesie rozkładania. Co ciekawe nie tylko naturalne materiały są w stanie się rozłożyć. Niektóre sztuczne tworzywa również ulegają rozkładowi, jednak różni się to znacznie czasowo.


Czym cechują się biodegradowalne opakowania? Są one przede wszystkim wykonane z surowców organicznych. Do takich właśnie należą: celuloza, banany, rośliny strączkowe czy też na przykład bawełna, do której przejdziemy w dalszej części artykułu. Takie tworzywa, można podzielić na dwa rodzaje:

  • opakowania biodegradowalne,

  • kompostowalne opakowania.Woreczki bawełniane


Jaka jest różnica między kompostowalnymi a biodegradowalnymi?

Biodegradacja bawełny -na czym polega?

O tej różnicy decyduje surowiec, z jakiego jest wykonany materiał. Ważnym faktem do zapamiętania jest, że każde tworzywo kompostowalne może być jednocześnie zaliczone jako tworzywo biodegradowalne, natomiast nie każde tworzywo biodegradowalne jest jednocześnie kompostowalne. Co to oznacza?


Biodegradacja i tworzywa biodegradowalne


Jak już wspominaliśmy wyżej, biodegradacja jest możliwa, najczęściej wtedy, gdy są one wykonane z naturalnych surowców. Po wyrzuceniu ich, czyli przy zetknięciu się z przyrodą, przekształcają się najpierw w tak zwaną formę biomasy. Następnie stopniowo rozkładają się na poszczególne składniki, które przenikają do ziemi.


Od surowca uzależnione jest, jak długo tworzywo będzie się rozkładać. Ten proces, biorąc pod uwagę, że opakowania biodegradowalne zrobione są z różnych surowców, może przebiegać kilka miesięcy, a nawet lat. Stąd termin "produkt biodegradowalny" w przypadku opakowań, które rozkładają się długo, może być nieco kontrowersyjny. Na proces rozkładu i jego szybkość wpływ mają jego właściwości - struktura, kształt, etc.


Tworzywa ulegające kompostowaniu


Pod względem ekologicznym, tworzywa kompostowalne dużo szybciej znikają ze środowiska. Jak to się dzieje? Opakowania z tworzyw kompostowalnych po wyrzuceniu przekształcają się po prostu w kompost, czyli nawóz organiczny. Co wyróżnia ten proces, to prędkość rozkładu odpadów - jest on z pewnością dużo szybszy, nie pozostawia też żadnych fizycznych śladów, ani substancji toksycznych. Dlatego rzeczywiście, opakowania kompostowalne są bardziej ekologiczne, jednak nie wszystkie produkty mogą być zrobione z takich tworzyw, które na to pozwalają.


Co do kompostowalnych opakowań, musi zostać spełniona norma PN-EN 134332. Określa ona, że dla materiałów kompostowalnych wymagane jest rozłożenie w 90% po upłynięciu pół roku od początku kompostowania.

Czym różni się biodegradacja od kompostowalności?

Czy biodegradacja bawełny to proces ekologiczny?


Biodegradacja może wywoływać kontrowersje. Jednak wszystko zależy od tego, jaki materiał będzie poddany temu procesowi. Rzeczywiście, są tworzywa, które niekoniecznie szybko rozłożą się w procesie biodegradacji, jednak biodegradację organicznych surowców można zaliczyć do tych nieszkodliwych dla środowiska i przebiegających względnie szybko.


Biodegradacja bawełny


W naszej ofercie znajdą Państwo produkty, m.in. torby bawełniane czy woreczki na biżuterię, które wykonane są w 100% z biodegradowalnych materiałów, czyli z naturalnej bawełny niebarwionej lub surowej lub z barwionej. W tym przypadku, tkanina bawełniana rozpada się stopniowo na coraz mniejsze cząsteczki, które mogą zostać spożyte przez mikroorganizmy. Dzięki temu, rozkład np. torby materiałowej, która jest wykonana z bawełny, nie wpływa szkodliwie na środowisko - jest neutralny.


Ustaliliśmy już, że biodegradacja może przebiegać w innym tempie dla różnych materiałów. Czym więc wyróżnia się biodegradacja bawełny? Z powodu, że bawełna jest surowcem organicznym, pochodzenia naturalnego - rozkłada się w szybkim tempie, zwłaszcza w porównaniu z sztucznymi tworzywami. Badania pokazują, że bawełna umieszczona w ziemi, już po około 250 dniach ulega 76% rozkładowi. Co ważne, w późniejszym czasie również ulega dalszej degradacji, nie zatrzymuje się na pewnym etapie.


Biorąc pod uwagę fakt, że np. plastik i jego proces biodegradacji trwa od 100 do 1000 lat, metalu od 10 do 200 lat, bawełna rzeczywiście rozkłada się nieporównywalnie szybko. Innymi słowy, jej biodegradowalność, rzeczywiście jest ekologiczna. Zwłaszcza, że dzięki pochodzeniu od naturalnych składników, nie wytwarza toksyn, które mogłyby się przedostać do gleby. W porównaniu - włókna syntetyczne, takie jak poliester, ulegają biodegradacji znacznie wolniej niż bawełna.


Bawełna ekologiczna - Certyfikat GOTS


Bardzo istotne jest, by bawełna, której używamy do tworzenia Państwa projektów np. takich jak maseczki czy koszulki, pochodziła z zaufanego źródła. Właśnie o tym stanowi uzyskany przez nas certyfikat GOTS, który jest wiodącym na świecie standardem przetwarzania tekstyliów, w przypadku włókien organicznych.


Ten certyfikat stanowi o spełnieniu wymaganych kryteriów środowiskowych. Muszą być one spełnione na każdym etapie łańcuchu produkcji tekstyliów organicznych. Do zasad tych należy między innymi zakaz używania w uprawie bawełny organicznej toksycznych środków chemicznych, które szkodzą poprzez niszczenie gleby i środowiska naturalnego.

Co znaczy określenie tworzywa biodegradowalne?

Do wyprodukowania tekstyliów nie jest dozwolone stosowanie PVC, czyli polichlorku winylu, niklu ani chromu. Natomiast na przestrzeni całego łańcucha produkcji musi być prowadzona zrównoważona gospodarka wodna, co również jest bardzo ważne. Kolejnym istotnym aspektem tego certyfikatu jest stosowanie się do zasad uczciwej praktyki pracy, czyli m.in. pracownicy są zatrudniani dobrowolnie, mogą jednoczyć się w związki zawodowe, warunki pracy są czyste i bezpieczne i zachowana jest etyka pracy.


Wyroby, które są opatrzone znaczkiem GOTS Organic muszą zawierać minimum 95% certyfikowanego włókna organicznego. Natomiast oznaczenie produktu jako GOTS Made with Organic musi spełniać normę minimum 70% certyfikowanego włókna organicznego. To drugie oznaczenie wykorzystuje się głównie w przypadku strojów sportowych.


Ze względów tych wymagań, producenci nie mogą używać wielu produktów czy sprzętów, które mimo szybszego działania, są szkodliwe dla środowiska. Dlatego produkty z certyfikatem GOTS mogą kosztować nieco więcej, by w procesie produkcji były przyjazne środowisku.


Więcej o certyfikatach, które spełniają produkty Natury, dowiecie się tu: https://www.natura.slupsk.pl/post/certyfikat-gots-certyfikat-oekotex.


Comments


bottom of page