top of page
Szukaj

Kolory w palecie Pantone a druk na tkaninie - czy mogą się różnić?

Zaktualizowano: 3 sty

Wybierając kolory, które chcemy umieścić w projekcie do druku, należy pamiętać o paru aspektach. Nie zawsze jest tak, że otrzymany kolor będzie identyczny do tego, który widzimy na ekranie. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, żeby zbliżyć swój projekt do końcowego efektu wydruku na tkaninie? Wyjaśniamy w poniższym artykule.


Próbniki Pantone


W naszej firmie posiadamy dwa oryginalne próbniki Pantone C (coated), które lekko się różnią odcieniami kolorów między sobą. Są to te same próbniki, ale widocznie drukowane w innym czasie. Biorąc pod uwagę ten niuans, próbniki Pantone C, które posiada Natura oraz nasi klienci, mogą również nieznacznie się od siebie różnić. Chociaż kolory mogą być oznaczone takim samym numerem, w rzeczywistości mogą wyglądać na dwa różne kolory. Ponadto, wzornik Pantone C (coated paper) ma nieco bardziej żywe i bogate kolory niż Pantone U (uncoated), które są bardziej przytłumione i matowe. Papier powlekany, czyli coated, nie wchłania atramentu do papieru, tusz wysycha na powierzchni, przez co kolor jest bardziej żywy we wzorniku.
Czym jest paleta Pantone?


Paleta Pantone to konkretny system identyfikacyjny kolorów, które już istnieją, kolory nie powstają poprzez nakładanie na siebie kilku barw, jak w przypadku CMYK czy separacji. Dzięki temu, korzystając z odpowiednich wzorników, możliwe jest przygotowanie farby i barwy o kolorze takim, jaki jest widoczny gołym okiem. Korzystanie z wzorników jest najbezpieczniejszym sposobem na wybranie kolorów, o czym więcej w dalszej części artykułu. Paleta Pantone jest jednakowa na całym świecie, dlatego korzystając z tej skali kolorów, będziesz mieć pewność, że kolor będzie maksymalnie zbliżony do tego z wzornika.


W palecie Pantone jest 2161 kolorów - jednolitych i przygotowanych wcześniej. Czyli w przeciwieństwie do np. skali CMYK, kolory nie powstają poprzez nałożenie ich na siebie, tylko składają się z wielu niezależnych od siebie barw.

Kolory w palecie Pantone

Druk na tkaninie

Co może mieć jeszcze wpływ na efekt końcowy nadruku?


Materiały do druku


Po pierwsze, bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że druk na materiałach i tkaninach jest znacznie bardziej skomplikowany, niż na przykład zwyczajny druk na papierze. Przyjmuje się, że zwykłe kolory na materiałach są trochę jaśniejsze niż takie same kolory nadrukowane na zwyczajnej kartce papieru w kolorze białym. Tym bardziej ta zasada ma zastosowanie, kiedy chcemy otrzymać głęboką czerń.


Druk na tkaninach


W naszej firmie wykorzystujemy do druku materiały o różnej gramaturze i fakturze, co ma znaczący wpływ na efekt końcowy drukowanej pracy.


Bawełna, podobnie jak papier, odznacza się różnym stopniem wchłaniania pigmentu, nie bez znaczenia jest faktura tkanin – farba wciskana przez raklę inaczej wyjdzie na bawełnie 145 gsm, inaczej może wyjść na drelichu 280 gsm, ponieważ oba materiały mają różne sploty - prążkowy lub canvas.


Rozbieżność w kolorach może się również pojawić przy druku tego samego projektu w jakimś odstępie czasu – nie wszystkie partie materiałów są identyczne, mogą mieć różny stopień absorbowania pigmentu i przez to powtarzany nadruk może się nieco różnić.


Klienci często oczekują, aby druk jakiegoś projektu, zwłaszcza logotypu był identyczny jak w folderze czy na wizytówkach. Jest to niemożliwe, gdyż papier ma zupełnie inne właściwości niż materiał, chociaż zawsze staramy się jak wykonać druk jak najbardziej zbliżony do oryginału.


Monitory i ekrany


Ostatnim, bardzo ważnym elementem, który składa się na różnice w druku jest wybieranie kolorów do druku na komputerze. Dlaczego jest to tak ważne? Kolory ustawione na monitorze telefonu czy komputera mogą przechodzić przez różne filtry. Przykładowo, zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i komputerze stacjonarnym możliwe jest ustawienie specjalnych filtrów i trybów, np. tak zwane night shift. Ta opcja jest stosowana, aby zmniejszyć obciążenie dla oczu przez stonowanie kolorów. Zmienia ona temperaturę barwową wyświetlacza, na bardziej żółtą w części spektrum kolorów, która redukuje część niebieskiego światła z ekranu. Wiele urządzeń automatycznie ustawia takie barwy o ustalonych godzinach.


Poza tym, same parametry monitorów i ekranów mogą być bardzo różne i pokazywać te same barwy, na przykład na zdjęciach czy projektach, w bardzo odmienny sposób. Możesz sam łatwo sprawdzić to zjawisko, otwierając to samo zdjęcie na dwóch lub więcej ekranach. Zwłaszcza mocno będzie to widoczne na ekranach od różnych producentów, czy też porównując nowe i starsze urządzenia.


Końcowy efekt zależy również od samej technologii druku, a także cech fizycznych materiału. Kolor nadrukowany na takiej samej tkaninie, ale np. na czarnej i białej podstawie, nie będzie taki sam.


Przeczytaj też nasz artykuł o tym, co to jest sitodruk.


Zalety Pantone


Paleta Pantone jest najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza, kiedy chce się uzyskać dokładnie taki kolor na tkaninie, jaki jest w palecie. Używając innych palet również jest to możliwe, jednak najczęściej nie za pierwszym razem. Zwłaszcza jeśli ma znaczenie szybkość wykonania projektu, warto wybrać paletę Pantone.


Wybierając Pantone masz też pewność, że z którejkolwiek drukarni nie skorzystasz, kolory te w efekcie końcowym zawsze będą podobne. Wynika to z faktu, że ta paleta wszędzie ma taką samą skalę. Kolejną zaletą jest to, że są kolory, których nie da się uzyskać za pomocą np. skali CMYK. Do takich barw należy między innymi złoty i srebrny kolor, ale też inne barwy metaliczne. Jeszcze inne barwy, takie jak fiolet czy pomarańcz będą dość trudne do uzyskania. Stąd użycie palety Pantone zapewnia o braku różnic między odcieniami w nadruku.


Pantone stosuje się głównie po to, aby uzyskać efekt, który da się przewidzieć. Niezależnie od wykonywanej techniki, czy używanego materiału. To pozwala również np. na to, aby logotyp nadrukowany na różnych podłożach zawsze miał taki sam odcień.


W Naturze, aby zapewnić naszym Klientom jak najlepszy efekt zamawianych usług, oferujemy możliwość zamówienia próbki materiałowej, aby Klient mógł zdecydować, czy taki efekt będzie go zadowalał. Zastrzegamy też sobie prawo do nieznacznych odstępstw od kolorów projektu z uwagi na powyższe powody. Te zastrzeżenia znajdują się w naszym regulaminie:


VII. JAKOŚĆ I REKLAMACJE


1. NATURA zastrzega sobie możliwość odstępstw od położenia nadruku przedstawionych wizualizacji do 1 cm. Mimo iż NATURA dokłada wszelkich starań by produkty z jednego zamówienia były jednakowe, to z uwagi na fakt, że wszystkie produkty są robione ręcznie i NATURA nie może zagwarantować wszystkich produktów w jednym rozmiarze. NATURA zastrzega sobie możliwość odstępstwa produktów po uszyciu do +/- 1.5cm cm, oraz różnicy w rozmiarze rączek +/- 1.5cm.


2. Kolory nadruków w skali PANTONE są jedynie orientacyjnymi wartościami do których NATURA postara się uzyskać kolor możliwie bliski. Na odbiór kolorystyczny (wizualny) gotowego produktu wpływ ma wiele czynników takich jak: światło w jakim produkt jest oglądany, produkt oraz rodzaj materiału (i kolor) na którym wykonywane jest znakowanie itd. Wszystkie powyższe czynniki uniemożliwiają “idealne” odwzorowanie kolorystyczne. Z uwagi na powyższe NATURA zastrzega sobie prawo do nieznacznych odstępstw koloru tkaniny barwionej pod kolor PANTONE wyznaczony przez Klienta. Jest to spowodowane tym, że paleta kolorystyka PANTONE służy wyłącznie do celów orientacyjnych. Obraz na monitorach różni się między sobą, wygląda inaczej na tkaninie niż na papierze, a kolor tkaniny nie odzwierciedla kolorystyki palety PANTONE. Jeśli Klient życzy sobie konkretny kolor PANTONE, należy zgłosić ten fakt NATURZE. NATURA wykona wówczas próbkę tkaniny. Należy pamiętać, że ze względu na technikę barwienia stosowaną przez dostawców tkanin dla NATURA, kolor tkaniny może różnić się w zależności od zamówienia pod względem odcienia.

Comments


bottom of page