top of page
Szukaj

Jak prać bawełnę?

Zaktualizowano: 3 sty

Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym i nie tylko. Ze względu na swoje liczne zalety, zastosowanie tego materiału jest bardzo powszechne.


Właściwości bawełny:

  • Wytrzymałość i trwałość - bawełniane produkty można często prać oraz prasować;

  • Odporność na rozciąganie - produkty wykonane z bawełny nie ulegają zniekształceniom;

  • Miękkość - włókna bawełny oraz wyroby bawełniane są bardzo miłe i miękkie w dotyku;

  • Hipoalergiczność - bawełniany materiał nie powoduje uczuleń i podrażnień, dzięki czemu mogą korzystać z niego alergicy.


Bawełna jak prać, bawełna pranie

Bawełna, czyli tkanina naturalna


Firma Natura posiada w swojej ofercie bawełniane produkty, które pochodzą z ekologicznych upraw bawełny. Co to oznacza w praktyce? Plantacja bawełny jest kontrolowana od momentu wysiewu, aż do finalnego powstania materiału. Bawełna organiczna, która produkowana jest zgodnie z naturalnymi procesami, nie ingeruje w przyrodę. Jej produkcja nie wymaga stosowania pestycydów oraz chemikaliów, których użytkowanie niesie ze sobą negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Uprawa bawełny organicznej jest nawożona jedynie substancjami, które ulegają biodegradacji. Ponadto bawełna jest zbierana ręcznie i nie potrzebuje chemicznego oczyszczania, dzięki czemu nie zużywa się dużych ilości wody. Ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa w kwestiach ekologicznych, bawełna organiczna cieszy się coraz większą popularnością, a powierzchnia jej upraw nieustannie powiększa się.


Ekologiczne gadżety reklamowe


Pranie bawełny - jak to robić?

Pranie ubrań wykonanych z bawełny nie powoduje większych trudności. Koszulki z własnym nadrukiem można prać w pralce bez obawy o ich skurczenie lub rozciągnięcie. Bawełna organiczna charakteryzuje się większą wytrzymałością oraz wolniej pojawiają się na niej ślady użytkowania. Do jej prania nie należy używać silnych środków chemicznych, ani wybielaczy. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaka temperatura prania bawełny jest odpowiednia. Za każdym razem powinniśmy sprawdzać co jest napisane na metce i zastosować się do zaleceń producenta. Warto również pamiętać o segregacji tkanin według kolorów. Oddzielenie białej bawełny od kolorowej pozwoli na dłuższe zachowanie śnieżnobiałego odcieniu i zapobiegnie żółknięciu oraz szarzeniu. Do prania bawełny najlepiej używać środków piorących dobrej jakości, które w swoim składzie zawierają możliwie jak największą ilość składników pochodzenia naturalnego.


Temperatura prania bawełny, jak prać bawełnę

Ręczne pranie bawełny


Produkty takie jak ekologiczne torby bawełniane lub fartuchy bawełniane można również prać ręcznie. W tym celu najlepiej włożyć produkty do letniej wody, aby uniknąć zbyt wysokiej lub niskiej temperatury, która może być nieodpowiednia. Do prania ręcznego zaleca się używania płynu do prania, który z łatwością rozpuści się w wodzie. Jednocześnie należy pamiętać, aby nie lać go bezpośrednio na tkaninę. Najpierw najlepiej rozpuścić płyn w wodzie, a następnie włożyć zabrudzone rzeczy do wody. Podczas prania nie należy pocierać zbyt mocno tkanin, aby ich nie uszkodzić.


Suszenie bawełny


Następnym etapem po praniu jest suszenie tkanin. Najlepszym sposobem jest rozwieszenie bawełnianych wyrobów na stojącej suszarce, aby zapewnić im odpowiedni przewiew powietrza w trakcie suszenia. Produkty wykonane z bawełny można również suszyć w suszarce bębnowej. Jednak decydując się na skorzystanie z tego urządzenia należy pamiętać o doborze odpowiednio niskiej temperaturze, ponieważ zbyt wysoka może doprowadzić do skurczenia tkaniny.


Odpowiednie prasowanie bawełny


Aby ułatwić prasowanie z pewnością warto zaopatrzyć się w deskę do prasowania. Żelazko należy rozgrzać maksymalnie do 180 stopni C i wówczas wszelkie zagniecenia będą łatwe do usunięcia. Warto pamiętać, aby prasować tkaniny na lewej stronie. W ten sposób jesteśmy w stanie uchronić nadruki przed uszkodzeniem, które nie lubią bezpośredniego kontaktu ze zbyt wysoką temperaturą. Do prasowania wyrobów bawełnianych można również używać prasowaczy parowych, które dzięki swoim właściwościom są w stanie wyeliminować każde zagniecenie materiału.

Comments


bottom of page