top of page
Szukaj

Pomysły na prezenty dla pracowników - jakie prezenty świąteczne dla pracowników wybrać?

Zaktualizowano: 6 kwi 2023

Prezenty świąteczne dla pracowników to miły gest, który jest personalnym znakiem, że ich praca jest doceniana. Firmowe prezenty dodają ciepłej atmosfery w pracy, a także nadają pozytywny wizerunek pracodawcy i całej firmie. Im bardziej spersonalizowane i dopasowane do potrzeb będą paczki świąteczne, tym lepsze wrażenie wywrą na pracownikach. Warto zacząć przygotowania odpowiednio wcześniej, aby móc rozważyć wszystkie opcje i wybrać najbardziej odpowiednią. Jakie prezenty świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia wybrać dla swoich pracowników? Podpowiadamy w poniższym artykule!


Na co zwrócić, uwagę wybierając prezenty świąteczne dla pracowników?


Prezent dla pracownika może sprawić nieco kłopotu, kiedy nie ma się pomysłu. Warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach, które mogą ułatwić ten proces.


Po pierwsze, warto zabrać się za przygotowywanie upominków świątecznych wcześniej, aby mieć na to wystarczająco dużo czasu. Jeśli zabierzesz się za to na ostatnią chwilę, upominki będą losowe i bezosobowe, jak np. czekoladki. Niekoniecznie musisz dać swoim pracownikom wyjątkowy prezent, ale przemyślane podarunki są znacznie bardziej mile widziane.

Prezenty świąteczne dla pracowników - sprawdź jakie warto wybrać!

Po drugie, nie tylko w okresie świątecznym, zwracaj uwagę na to, co podoba się Twoim pracownikom. Oczywiście nie jest to możliwe w każdej firmie. Firmy zatrudniające bardzo dużą liczbę pracowników mają mniejsze możliwości na dopasowany prezent dla pracownika. W przypadku działów lub firm, w których pracuje mniejsza liczba pracowników, łatwiej wybrać świetne prezenty firmowe.


Jeśli musisz wybrać prezenty gwiazdkowe dla bardzo dużej liczby pracowników, dobrym wyborem może okazać się prezent, który będzie odpowiadał ich wspólnym cechom. Mogą być to np. jakieś akcesoria do telefonu, samochodu albo bony do wykorzystania w konkretnych sklepach. Czasami dobrym pomysłem może być zorganizowanie spotkania, wyjazdu lub warsztatów dla wszystkich pracowników. Pozwoli im to na integrację i przełoży się na stosunki w pracy.


Trzecia i najważniejsza zasada - wydanie dużej sumy pieniędzy na prezenty świąteczne wcale nie gwarantuje, że upominki będą sukcesem. Prezent dla pracowników nie musi kosztować fortuny, a często najlepszy prezent to po prostu praktyczny prezent.


Prezent świąteczny dla pracowników - jaki jest cel?


Upominek świąteczny to miły gest ze strony firmy. Stwarza atmosferę, że praca nie jest wyłącznie obowiązkiem, ale ma również miłe aspekty. Okres końca roku sprzyja lekkiemu rozleniwieniu się w pracy, pracownicy są rozkojarzeni, sami myślą o zakupach na ostatnią chwilę i nadchodzącym czasie wolnym. Podarowane prezenty świąteczne będą większą motywacją do skupienia się na pracy, a przy tym znakiem docenienia pracowników.


Prezenty świąteczne podnoszą też morale pracowników. Warto dlatego zadbać też o ozdoby na Boże Narodzenie, dzięki którym praca w biurze stanie się przyjemniejsza, a jednocześnie nie będzie utrudniać wykonywania obowiązków.


Pomysły na prezenty świąteczne dla pracowników


Kiedy już znasz wskazówki zwiększające szanse na znalezienie pomysłów, warto się zastanowić nad konkretnymi przykładami. Co warto podarować swoim pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia? Podpowiadamy!

Prezenty dla pracowników na święta - sprawdź nasze pomysły!

Ekologiczne upominki jako idealny prezent


Jak już wspomnieliśmy, najlepsze prezenty świąteczne są wtedy, kiedy pracownicy rzeczywiście mogą ich używać lub je wykorzystać. Najlepiej, aby były one dobrze wykonane i mogły służyć nawet latami. Do takich prezentów możemy zaliczyć np. fartuchy kuchenne z nadrukiem, świąteczne bawełniane ściereczki, obrusy, bieżniki, torby bawełniane, czy też worki marynarskie.


Fartuszki, świąteczne ściereczki czy bieżniki, które ozdobią stół przydadzą się już w święta, dlatego ważne jest, aby były dobrze wykonane, a jednocześnie estetyczne. Dzięki temu chętnie będą używać ich zarówno na co dzień, jak i od święta. Torby czy też worki to doskonały pomysł na prezent, który przyda się np. na wyjazdy, ale również przy codziennych zakupach.


Jeśli zadbasz o to, aby takie ekologiczne gadżety zostały wykonane z materiałów o dobrej jakości, na pewno przydadzą się one Twoim pracownikom. Muszą być one dobrze zaprojektowane i estetyczne. Najlepszym wyborem będzie stworzenie minimalistycznego wzoru lub kilku wzorów z logo firmy, dzięki czemu będziesz mieć większe szanse w trafienie w gust pracowników.


Co jeszcze może się przydać?


Do ekologicznych upominków świetnie będą się nadawać również np. specjalne, wielorazowe filtrujące butelki do wody. Ich popularność nie jest przypadkowa, przydają się, zwłaszcza w podróży, ale i na co dzień.


Uniwersalne prezenty dla pracowników


W święta Bożego Narodzenia prezenty są stałym elementem. Jak wybrać prezent gwiazdkowy dla dużej liczby pracowników? W takim przypadku najlepiej będzie postawić na uniwersalne prezenty świąteczne, które pracownik sam może wybrać. Do najpopularniejszych prezentów z takim celem należą bony podarunkowe. Mogą to być bony do różnych sklepów np. z biżuterią, ale też do serwisów streamingowych, platform z audiobookami, drogerii etc.


Ich zaletą jest to, że pracownik będzie mieć wpływ na swój prezent i dużo czasu na to, aby go przemyśleć i wykorzystać. Taki prezent dla pracownika ma jednak minus - nie jest personalny. To są tak zwane gotowe prezenty, ładnie zapakowane, przynoszące pozytywne odczucia, jednak nie w taki sam sposób, co bardziej przemyślane upominki. Nieco bardziej spersonalizowane byłyby vouchery na "przeżycia", czyli np. wycieczka za miasto, lot balonem, masaż, wypad do kina etc.

Pomysł na prezenty świąteczne dla pracowników - sprawdź!

Rozwojowe prezenty świąteczne


Świetny prezent dla pracownika będzie otwierał dla niego nowe możliwości pasji, hobby czy też umiejętności. Tutaj opcji wyboru jest naprawdę dużo - kursy językowe, warsztaty hobbystyczne czy też specjalne kursy z nauki wystąpień publicznych. Możesz dopasować różne kursy dla różnych pracowników lub przeciwnie - zorganizować jedne wspólne warsztaty, które będą też świetną okazją do integracji pracowników.


Takie prezenty świąteczne to świetny pomysł dla obu stron - wręczając pracownikowi prezent, dajesz mu możliwość polepszenia swoich kwalifikacji.


Gotowe paczki świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia


To jedne z bezpieczniejszych wyborów i tak zwanych "pewniaków", na które nadal stawia wiele firm. Można w nich skomponować wedle uznania różne produkty: herbaty, czekoladki, miody czy wina. Dobrym dodatkiem będą też koszulki z nadrukiem z logo firmy. Takie prezenty świąteczne sprawdzą się jednak bardziej dla partnerów biznesowych.


Śmieszny prezent dla pracownika


Takie prezenty świąteczne z poczuciem humoru sprawdzą się przede wszystkim w mniejszych firmach, gdzie pracownicy dobrze się znają. Dzięki temu wiedzą, co będzie uznane za zabawne i na co mogą sobie pozwolić. Śmiesznym prezentem może być kubek z zabawnym napisem, plakat, koszulka lub personalizowana gra.


Pomysł na prezenty świąteczne dla pracowników - premia


Mimo że oryginalne i personalne prezenty świąteczne dla pracowników idealnie nadają atmosferę i pozwalają na tworzenie relacji z firmą, czasami dobrym pomysłem będzie przyznanie premii świątecznej. Zdarza się jednak, że pracodawcy nie mogą sobie pozwolić na taki prezent. Takie podziękowanie dla podwładnych zależy wyłącznie od możliwości finansowych danej firmy.


Czego unikać wybierając prezenty świąteczne dla pracowników?


Wiesz już, co warto w dzisiejszych czasach podarować swoim pracownikom. Równie ważne jest to, czego unikać przy wybieraniu prezentu, aby nie popełnić błędu.

  1. Ogromne znaczenie ma wysoka jakość prezentów. Jeśli dasz im coś, co rozpadnie się po paru dniach, wywrzesz złe wrażenie.

  2. Prezenty nie mogą być obraźliwe. Jest to bardzo ważne, aby upominki nie były wulgarne ani stereotypowe.

  3. Prezenty świąteczne powinny być zgodne z polityką i wizerunkiem firmy. Przykładowo, jeśli firma promuje ekologiczne wartości, powinna takie prezenty podarować swoim pracownikom.

Zobacz też, jakie gadżety reklamowe warto wybrać dla swojej firmy!


Comments


bottom of page